YouTube zablokoval niekoľko kanálov britských učiteľov histórie, na ktorých boli videá s Adolfom Hitlerom. Porušujú vraj nové smernice, ktoré zakazujú propagáciu nenávistných prejavov a ideológií.

Toto rozhodnutie platformy na zdieľanie videí je súčasťou snahy o tzv. blokovanie extrémistických materiálov a podľa mnohých používateľov ide o zásah do ústavou garantovanou slobodou názorov. Navyše chýba presný algoritmus na posudzovanie takýchto materálov. Spolu s nimi však YouTube odstránil aj videá, ktoré nahrali odborníci s cieľom vzdelávať ľudí o rizikách fašizmu. Navhrávky údajne propagujú nacizmus, často však slúžili na informovanie o jeho škodlivosti. Jedným z poškodených historikov je Scott Allsop, ktorý prevádzkuje stránku MrAllsopHistory stránku a vyučuje na medzinárodnej škole v Rumunsku.

YouTube mu poslal len automatizovaný email o tom, že jeho kanál odstránil za nahratie „obsahu, ktorý podporuje nenávisť alebo násilie voči členom chránenej skupiny”. Veľkú časť z videí však tvorili klipy zo starých dokumentárnych filmov BBC, ktoré už nie sú ľahko dostupné. Videokanál ďalšieho britského učiteľa, Richarda Jones-Nerzica, YouTube cenzuroval za to, že zdieľal pasáže zo starých dokumentárnych filmov o vzostupe nacizmu. Časť videí služba úplne odstránila, pri časti je upozornenie, že môžu obsahovať nenávistný obsah.

Allsop však navrhol, že by firma pri rozhodovaní mala viac zohľadňovať vzdelávací kontext a nespoliehať sa iba na automatizované procesy. Allsop aj Jones-Nerzic sa proti rozhodnutiu o zablokovaní svojich videokanálov odvolali. YouTube ich argumenty uznal a obom učiteľom ich stránky odblokoval. Používatelia, ktorí sa proti takýmto rozhodnutiam služby neodvolajú, by však mohli stratiť svoj materiál natrvalo.

Zdroj: Cybersec