Samsung ako prvý so svojim ISOCELL senzorom pre mobilné zariadenia prekonal hranicu 100 MPx a Xiaomi ho aplikoval do svojho smartfónu ako prvý.

Teraz Samsung pripravuje 200 MPx senzor a vyzerá, že Xiaomi bude aj tentoraz prvý, ktorý tento senzor použije. Má sa tak stať podľa informácií od Digital Chat Station, informácie o tom kedy má vyjsť na svetlo sveta tento smartfón od Xiaomi nemáme. Podľa ďalších informácií, tentokrát od Ice Universe, bude mať tento 200 MPx senzor 0,64µm pixely, ktoré by boli zatiaľ najmenšími vôbec. Predtým sme počuli správu, že snímač bude mať optický formát 1/1,37″, teda menší ako GN2 (1/1,12″) a približne rovnako veľký ako najnovší 108MP snímač, HM3 (1/1,33″, 0,8µm).

Tieto informácie boli súčasťou úniku, kde sa hovorilo aj o tom, že vlajková loď ZTE Axon 30 bude prvé zariadenie, v ktorom sa tento 200 MPx senzor od Samsungu použije. Takže tieto informácie nemusia byť stopercentne presné, ale stále sa aspoň niečo zdá byť pravdivé. Tento únik taktiež tvrdil, že senzor bude spájať štyri pixely do jedného (tzv. pixel binning), takže výsledná fotografia bude mať rozlíšenie 50 MPx a veľkosť pixelov 1,28 µm. Spájanie 16 pixelov do jedného sa tiež spomína (=výsledná fotografia v rozlíšení 12,5 MPx), ale je to menej pravdepodobné.

Aktuálne 108 MPx snímače podporujú 2-násobné alebo 3-násobné bezstratové digitálne priblíženie v závislosti od konfigurácie. 200 MPx senzor by však mohol posunúť toto priblíženie ešte vyššie, čo by znamenalo koniec samostatným teleobjektívom. Tento senzor bude mať dostatočné rozlíšenie pre podporu 16K videa (133 MPx), aj keď si na 16K video asi ešte počkáme pár rokov, pretože najnovšie procesory nedokážu produkovať ani 8K video pri 60 fps (snímkach za sekundu). Každopádne, senzory s vysokým rozlíšením budú musieť používať menšie pixely, pretože inak by boli fyzicky veľmi veľké, čo by znamenalo veľmi hrubý modul fotoaparátu. Pokročilý dizajn senzoru, spájanie pixelov a vylepšené spracovanie snímok vyrovnajú všetky negatíva malých pixelov.

Zdroj