Microsoft oznámil, že verzia 22H2 systému Windows 10 bude poslednou veľkou aktualizáciou funkcií.

Tento operačný systém je tu s nami už pomerne dlho a koniec jeho podpory sa pomaly blíži. Na blogu spoločnosti Jason Leznek oznámil, že „aktuálna verzia 22H2 bude poslednou verziou systému Windows 10 a všetky edície budú naďalej podporované mesačnými aktualizáciami zabezpečenia“. Odporúča tiež aktualizáciu na systém Windows 11, pretože desiatky už nebudú dostávať nové funkcie. Ak sa rozhodnete zostať na tomto systéme, budete dostávať pravidelné mesačné aktualizácie až do ukončenia podpory, ktorý je verejnosti už nejaký čas známy. Oficiálna podpora sa skončí 14. októbra 2025.

Aktualizácia 22H2 bola vydaná v októbri 2022. Paradoxne, verzia 22H2 nakoniec nebola príliš „funkčnou aktualizáciou“. Podľa spoločnosti išlo len o „komplexné vydanie zamerané na zlepšenie kvality celkového prostredia systému v existujúcich oblastiach“. Išlo teda skôr o menšiu aktualizáciu. Windows 10 je stále populárny operačný systém, ktorý beží na mnohých počítačoch. Nemožno však poprieť, že jeho koniec sa pomaly blíži a prechod na jeho nástupcu bude vhodný pre používateľov, ktorí chcú od svojho operačného systému najnovšie funkcie. Podľa spoločnosti je jedenástka vylepšenou verziou desiatky, ktorá ponúka nové funkcie a vylepšené používateľské prostredie. Medzi nové funkcie patria nové dizajnové prvky, vylepšená ponuka Štart, možnosť spúšťať aplikácie pre Android priamo v operačnom systéme a mnoho ďalšieho.

Aktualizácia však nie je nevyhnutná. Používatelia systému desiatky budú naďalej dostávať pravidelné bezpečnostné aktualizácie a podporu až do roku 2025. Treba však brať do úvahy, že bezpečnostné aktualizácie nezaručujú úplnú ochranu operačného systému pred všetkými bezpečnostnými hrozbami a že nové funkcie a vylepšenia budú k dispozícii len používateľom systému Windows 11. Hoci prechod na nový operačný systém môže byť pre niektorých používateľov náročný a zdĺhavý, môže priniesť mnoho výhod. Nové funkcie môžu zlepšiť používateľský komfort a bezpečnosť a pomôcť používateľom zvýšiť produktivitu práce. Z nášho pohľadu ide o stále veľmi dobrý systém a zmena používateľského prostredia v jedenástkach nám nie sú po chuti. Navyše, hoci sa podpora desiatok pomaly končí, stále ide o stabilný a spoľahlivý operačný systém, ktorý môže byť dobrou voľbou pre používateľov, ktorí nehľadajú najnovšie funkcie a vylepšenia, ale skôr stabilnú a bezpečnú platformu pre svoju prácu. Ale ako sa hovorí, sto ľudí sto chutí.