Používatelia WhatsAppu čelia v celku netradičnej nástrahe – falošnej „aktualizácii“, vďaka ktorej ich aplikácia zmení farbu na ružovú.

Po nainštalovaní však v skutočnosti môže prebrať kontrolu nad telefónom. APK link šíriaci sa predovšetkým cez skupinové chaty WhatsAppu sľubuje zmenu tradičnej zelenej farby aplikácie na ružovú a ďalšie nešpecifikované nové funkcie. Link sa tvári ako oficiálna aktualizácia, čo ľudí nabáda k jeho otvoreniu. Ak sa používatelia dajú zlákať a daný link otvoria, môžu stratiť prístup k svojim WhatsApp účtom či dokonca záškodníkom umožniť ovládnutie celého zariadenia. Pomocou podobných zákerných aplikácií dokážu záškodníci zo skompromitovaného telefónu ukradnúť osobné dáta ako fotky, správy, kontakty a podobne. Tie je možné využiť na hacknutie iných účtov či predaj na dark webe.

Ďalšia nástraha ružového WhatsAppu spočíva v tom, že po nainštalovaní sa malvér udržuje v skrytom režime. Je ho však možné vymazať priamo v sekcii aplikácií v nastaveniach telefónu. Jiten Jain, riaditeľ spravodajskej firmy Voyager Infosec, dôrazne odporúča všetkým používateľom, aby si nikdy neinštalovali APK súbor alebo mobilnú aplikáciu z iných zdrojov ako oficiálneho obchodu Google alebo Apple. V súčasnosti neexistujú efektívne mechanizmy, ktorými by aplikácie určené na súkromnú komunikáciu dokázali podobným kampaniam zabrániť. Pokiaľ sa používatelia so škodlivým odkazom stretnú, môžu ho nahlásiť alebo blokovať.

Zdroj