Používatelia WhatsAppu čelia v celku netradičnej nástrahe – falošnej „aktualizácii“, vďaka ktorej ich aplikácia zmení farbu na ružovú.

Po nainštalovaní však v skutočnosti môže prebrať kontrolu nad telefónom. APK link šíriaci sa predovšetkým cez skupinové chaty WhatsAppu sľubuje zmenu tradičnej zelenej farby aplikácie na ružovú a ďalšie nešpecifikované nové funkcie. Link sa tvári ako oficiálna aktualizácia, čo ľudí nabáda k jeho otvoreniu. Ak sa používatelia dajú zlákať a daný link otvoria, môžu stratiť prístup k svojim WhatsApp účtom či dokonca záškodníkom umožniť ovládnutie celého zariadenia. Pomocou podobných zákerných aplikácií dokážu záškodníci zo skompromitovaného telefónu ukradnúť osobné dáta ako fotky, správy, kontakty a podobne. Tie je možné využiť na hacknutie iných účtov či predaj na dark webe.

Ďalšia nástraha ružového WhatsAppu spočíva v tom, že po nainštalovaní sa malvér udržuje v skrytom režime. Je ho však možné vymazať priamo v sekcii aplikácií v nastaveniach telefónu. Jiten Jain, riaditeľ spravodajskej firmy Voyager Infosec, dôrazne odporúča všetkým používateľom, aby si nikdy neinštalovali APK súbor alebo mobilnú aplikáciu z iných zdrojov ako oficiálneho obchodu Google alebo Apple. V súčasnosti neexistujú efektívne mechanizmy, ktorými by aplikácie určené na súkromnú komunikáciu dokázali podobným kampaniam zabrániť. Pokiaľ sa používatelia so škodlivým odkazom stretnú, môžu ho nahlásiť alebo blokovať.

Zdroj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *