Predstavovanie nových iPhonov je, s trochou nadsádzky, sledované skoro ako olympiáda. Môže to pôsobiť ako paradox, pretože dravá konkurencia je síce v mnohom aj ďalej než „jablčné“ mobilné telefóny, tie sú ale stále ikonou a Apple má navyše jedinečnú schopnosť nastoľovať trendy, aj keď s novinkami niekedy nepríde ako prvý.

Nové budúce najpredávanejšie mobilné telefóny na svete, predstavené s veľkou pompou v Divadle Steva Jobsa v Apple Parku, sa volajú iPhone 11, iPhone 11 Pro a iPhone 11 Pro Max a prinášajú niekoľko vylepšení. Zaujímavých upgradov sa dočkali napríklad fotoaparáty. Čo teraz dokážu? A čo zvyšok? Všetko v nasledujúcich odsekoch. Samozrejme nezabudneme ani na nový 10,2-palcový tablet a Apple Watch Serie 5.

iPhone 11, Pro a Pro Max opäť v špičkovom spracovaní

Dizajn sa od minulej generácie, teda iPhonu Xr, Xs a Xs Max nijako významne nezmenil, rámčeky ale patria stále k najtenším. Pozitívom je tiež, že okraje sú ale všade rovnako široké (či úzke, pokiaľ chcete). A to vyzerá lepšie ako pri konkurencii, ktorá má síce po stranách rámčeky tenšie, dole ale spravidla zostáva „brada“. Nové sú ale farby. Tohtoročné iPhone 11 sa budú predávať v týchto odtieňoch:

 • iPhone 11 – fialová, žltá, zelená, čierna, biela, červená
 • iPhone 11 Pro – polnočná zelená, strieborná, vesmírne sivá, zlatá
 • iPhone 11 Pro Max – polnočná zelená, strieborná, vesmírne sivá, zlatá

Väčšie zmeny sa udiali na zadnej strane. Novo tu vidíme štvorcovú kaplnku na dva, resp. tri fotoaparáty, ktoré nové iPhone 11 už na prvý pohľad odlišujú od predošlej generácie. Ďalšou novinkou je matné sklo a tiež, vôbec prvýkrát, presunutie loga z hornej časti doprostred. Dôvodom je fakt, že logo by príliš blízko fotomodulu nevyzeralo dobre. Druhý dôvod, reverzné nabíjanie napr. AirPodov, sa nepotvrdil. iPhone 11 Pro je kompaktnejší z dvojice modelov Pro – na výšku je oproti iPhone 11 Pro Max nižší o 14 mm. Čím nová generácia potešila je zvýšená odolnosť podľa certifikácie IP68, ktorá zaisťuje polhodinový pobyt v hĺbke 2 metre v prípade iPhone 11, a dokonca 4 metre pri modeloch iPhone 11 Pro a 11 Pro Max.

iPhone 11 Pro (Max): najlepší displej zo všetkých iPhonov

Displeje iPhonov 11 na prvý pohľad zostali bez výraznejších zmien, zdanie ale môže klamať. Modely iPhone 11 Pro a iPhone 11 Pro Max totiž dostali do vienka Super Retina XDR displej. Hlavné vylepšenie potom predstavuje navýšenie maximálneho jasu. Kým iPhone XS Max sa chválil hodnotou 625 nitov, iPhone 11 Pro (Max) posunul latku na 800 nitov. Displej tak bude výborne čitateľný aj vonku na priamom slnku. A to nie je najvyššia hodnota, ktorou je schopný displej schopný žiariť – pri prezeraní obsahu s vysokým dynamickým rozsahom (HDR) činí jeho jas dokonca 1200 nitov.

Uhlopriečky zostali na 5,8 a 6,5 palcoch, iPhone 11 si ponechal 6,1-palcový LCD panel s rozlíšením HD+. Nižšie rozlíšenie najmenšieho iPhone 11 korešponduje s veľkosťou uhlopriečky. Samotná jemnosť displeja činí 326 ppi, čo plne dostačuje – ľudské oko totiž vyššiu jemnosť nie je ani schopné vnímať. Navyše má HD+ rozlíšenie výhodu v dlhšej výdrži batérie, oproti iPhone Xr je teraz dokonca o hodinu dlhšia. Phone 11 Pro (Max) ponúkne Super Retina XDR displej s jasom 800 nitov, v prípade prezerania HDR obsahu potom dokonca až 1200 nitov.

Fotoaparáty teraz dokážu aj nočný režim

Trendom sú dvojité a trojité fotoaparáty a Apple v tejto oblasti nemohol zostať pozadu. Najlacnejší iPhone 11 teraz operuje s dvomi 12 Mpx snímačmi (primárny a ultraširoký), iPhone Pro (Max) tromi. K hlavnému pridávajú ultraširoký fotoaparát a teleobjektív, ktorý zvládne až 4-násobný optický zoom (2× priblíženie a 2× oddialenie) a 6-násobný digitálny zoom. Fotoaparát iPhone 11 Pro (Max) svojím výrazným dizajnom mnohých prekvapil. Nemôže byť ale pochýb, že fotiť bude skvele. Či pôjde o najlepší fotomobil vôbec ale zistíme až v recenzii. iPhony 11 Pro teraz dokážu robiť aj ultraširoké zábery a novo zvládajú aj nočný režim, ktorý sa podľa potreby aktivuje automaticky.

Apple sa počas keynote chválil pôsobivými ukážkami bez nočného režimu a tiež fotkami, ktoré mali demonštrovať dostatok detailov. Pekne vyzerala aj ukážka nahrávania videa, pri ktorom išlo natáčať rôznymi fotoaparátmi zároveň. Mimochodom pri natáčaní možno použiť zvukový zoom. Predná kamerka má zhodne 12 Mpx a umožňuje napríklad aj spomalené video.

Nové iPhone 11 sú opäť najvýkonnejšími telefónmi

V oblasti výkonu došlo k nasadenie podľa slov výrobcu najrýchlejšieho čipsetu vo svete mobilných telefónov: A13 Bionic. Procesorom sú osadené všetky tri nové mobilné telefóny iPhone 11, čo len potvrdzuje, že aj najlacnejšia verzia patrí medzi výkonnostnú špičku. A13 Bionic má stále dvojicu výkonných jadier a štvoricu úsporných. Celkom disponuje 8,5 miliardy tranzistorov, čo je oproti 6,9 miliardy pri staršom A12 Bionic výrazný nárast. A zodpovedá tomu aj navýšenie výkonu. Koniec-koncov posúďte sami.

Mobily Apple iPhone 11 sú pri využití dvojice výkonných jadier procesora až o 20 % rýchlejšie a až o 40 % úspornejšie. Telefóny Apple iPhone 11 sú pri využití štvorice úsporných jadier až o 20 % rýchlejšie a až o 25 % úspornejšie. Ak ste milovníci hier, potom vás poteší aj navýšenie grafického výkonu. GPU je pri telefónoch iPhone 11 až o 20 % rýchlejšie a až o 30 % úspornejšie. Navýšenia sa dočkala aj pamäť RAM. V prípade iPhone 11 poskočila v porovnaní s iPhone XR z 3 na 4 GB RAM, pri iPhone 11 Pro (Max) došlo oproti iPhone XS (Max) na zvýšenie z 3 na 4 GB RAM.

Súčasťou čipsetu je aj nový koprocesor, ktorý vďaka technológii Ultra Wideband (UWB) monitoruje pohyb iPhonov v priestore. Ide o ultra-širokopásmové pripojenie s krátkym dosahom a nízkou spotrebou, ktoré je schopné presnejšej detekcie umiestnenia v miestnosti ako Bluetooth alebo WiFi. Tento systém by Apple bol schopný využiť napr. pri hľadaní stratených predmetov s presnosťou až na 5 – 10 cm. Použije Apple túto schopnosť na niečo konkrétne? Aj najlacnejší iPhone 11 sa pýši procesorom A13 Bionic, ktorý podľa výrobcu drží aktuálne titul najvýkonnejšieho mobilného CPU. Apple mierne upravil aj veľkosti vnútorného úložiska. iPhone 11 môžete teraz mať vo verziách so 64, 128 a 256 GB. Verzia iPhone 11 Pro (Max) nebude dostupná so 128 GB, namiesto toho si ale bude možné zaobstarať verziu s 512 GB internej pamäte.

iPhone 11 Pro a Pro 11 Max prvýkrát dostávajú rýchlonabíjačku

K nárastu došlo aj pri batériách, ktoré teraz oplývajú kapacitami 3 110 mAh, 3 190 mAh a 3 500 mAh. Na reálnu výdrž si musíme počkať, ale každé zväčšenie batérie je vítané. Apple sa navyše tento rok prvýkrát odhodlal k pribaleniu rýchlonabíjačky. iPhone 11 Pro a 11 Pro Max totiž teraz v základnej výbave dostávajú 18 W nabíjačky (s USB-C konektorom). iPhone 11 si ponecháva 5W adaptér s konektorom USB-A. V balení iPhone 11 Pro (Max) nájdete aj 18 W rýchlonabíjačku.

iPhony 11 profitujú z dobre vyladeného iOS 13

Veľkou prednosťou mobilov Apple iPhone je dlhodobo operačný systém iOS. Vo verzii iOS 13 prináša niekoľko príjemných vylepšení, napríklad tmavý režim či ďalšie zrýchlenia oproti predchodcovi. Tu je zoznam tých najväčších noviniek:

 • Zrýchlenie Face ID a 30 %.
 • Aplikácia sa v iOS 13 spúšťajú až 2× rýchlejšie.
 • Aplikácie sú o 50 % menšie pri sťahovaní a o 60 % menšie pri aktualizácii.
 • Dark mode – iOS teraz možno používať aj v tmavom režime.
 • Sign in With Apple – prihlásiť sa cez Apple. Na súkromie zameraný spôsob prihlasovania sa na webových stránkach pomocou Apple ID.
 • Obmedzenie polohy – používateľ bude mať väčšiu kontrolu nad tým, ako a kedy aplikácie pristupujú k jeho údajom o polohe.
 • Swipovanie pri písaní – proprietárna klávesnica v iOS teraz umožňuje písanie pomocou swipovania.
 • Nájsť – nová aplikácia, ktorá kombinuje skoršie Nájsť iPhone a Nájsť priateľov.
 • Vylepšené aplikácie – takmer všetky aplikácie sa dočkali väčších či menších upgradov, či už po funkčnej alebo dizajnovej stránke.
 • Nové rozhranie hlasitosti – dlhoročný indikátor zmeny hlasitosti sa dočkal dizajnových zmien.

iPhone 11, iPhone 11 Pro a iPhone 11 Pro Max: cena a dostupnosť

Ceny nových iPhone 11 zostali z medziročného pohľadu bez väčšej zmeny. Jednotlivé pamäťové varianty všetkých modelov si budete môcť kúpiť za nižšie uvedené sumy. Predaj nových iPhone 11 odštartuje ešte tento mesiac, a to hneď v prvej vlne spoločne s najväčšími trhmi. Predobjednávky budú spustené v najbližších dňoch.

Cena iPhone 11

 • iPhone 11 64 GB – 819,90 €
 • iPhone 11 128 GB – 879,90 €
 • iPhone 11 256 GB – 999,90 €

Cena iPhone 11 Pro

 • iPhone 11 Pro 64 GB – 1 169 €
 • iPhone 11 Pro 256 GB – 1 349 €
 • iPhone 11 Pro 512 GB – 1 589 €

Cena iPhone 11 Pro Max

 • iPhone 11 Pro Max 64 GB – 1 289 €
 • iPhone 11 Pro Max 256 GB – 1 469 €
 • iPhone 11 Pro Max 512 GB – 1 699 €

Apple TV+ bude streamovacia služba na zariadenia Apple

Ak radi sledujete seriály a filmy, nová služba Apple TV+ vám urobí radosť. Ide totiž o novú streamovaciu službu na všetky zariadenia Apple. Služba bude štartovať už tento rok, konkrétne 1. novembra s niekoľkými exkluzívnymi reláciami. Každý mesiac by potom mali pribúdať nové. Cena bude veľmi príjemná – 4,99 dolárov na mesiac pre celú rodinu, čo je asi 6 €. Ak si navyše kúpite niektoré zo zariadení Apple, dostanete celý rok tejto služby úplne zadarmo. Celú streamovaciu službu Apple uviedol nasledujúcim trailerom na seriál See.

iPad 7. generácia prináša aj prepracovaný iPadOS

Prvé veľké oznámenia z konferencie Apple sa týkalo najnovšej generácie iPadov. Tam sme sa dočkali pár pekných noviniek, aj keď bude rok 2019 pre iPady znamenať viac-menej len vylepšenie parametrov. Medzi najväčšie novinky patrí zväčšenie Retina displeja na hodnotu 10,2″ a prepracovaný operačný systém, ktorý teraz nesie meno iPadOS. Peknú pridanú hodnotu tvorí aj Smart Connector, ktorý umožňuje napríklad pripojenie externej klávesnice.

Veľkú časť konferencie si zabral prepracovaný operačný systém iPadOS, ktorý sa pýši značne príjemnejším a efektívnejším prostredím. Všetko sa začína už pri novom homescreene, ale asi najkrajšie vylepšenie predstavuje multitasking. V novom operačnom systéme totiž môžete kompletne plynulo prepínať medzi rôznymi oknami, otvárať viac aplikácií naraz a novo využívať aj plávajúcu klávesnicu. Nové gestá dostal aj Apple Pencil.

Čo sa týka konštrukcie, tešiť sa môžete na 100 % recyklovaný hliník, z ktorého teraz Apple pravdepodobne bude vyrábať všetky nové zariadenia, ktoré boli skôr z bežného hliníka. V iPade nájdete procesor Apple A10 Fusion, výdrž by mala dosahovať hodnôt okolo 10 hodín. Na trh sa novinka dostane už 30. septembra za cenu 329 dolárov, predpredaj potom bol spustený zároveň s predstavením. K nákupu každého zariadenia Apple navyše teraz získate rok zadarmo do služby Apple TV+.

Apple Watch Series 5 – nové funkcie, nové vyhotovenia

Apple na svojej konferencii predstavil tiež novú verziu svojich smart hodiniek Apple Watch 5. generácie. Celú prvú časť oznámenia venovali zamestnanci Apple rozprávaniu o bezpečnostných funkciách. Zdravie totiž pri novej verzii stavali naozaj veľmi vysoko. Apple Watch Series 5 v spojení s WatchOS 6 tak okrem známeho merania tepu, EKG či zaznamenania pádov zmerajú aj hladinu okolitého hluku, čím samozrejme chránia sluch. Pre dámy je tu aj možnosť sledovania menštruačných cyklov a ich vplyv na zdravie.

Asi najväčšou novinkou Apple Watch Series 5 je prepracovaný displej. Ten Apple pomenoval „Always-On Retina Display“, teda stále zapnutý displej. Oproti predchádzajúcim generáciám sa hodinky pri nepoužívaní iba stmavia a v podstate prenesú do úsporného režimu. Všetky dôležité informácie ako čas, dátum, štatistiky o aktivite, a pod. ale stále vidíte.

Displeja Apple Watch Series 5 sa týka aj úplne nová technológia LTPO panelu. Ten umožňuje variabilnú obnovovaciu frekvenciu od bežných 60 Hz až na len 1 Hz, na ktorý sa dostanete práve pri úspornom režime hodiniek. Vďaka tomuto potom hodinky stále vydržia až 18 hodín na jedno nabitie, a to aj napriek tomu, že sa displej vlastne nikdy úplne nevypne.

Apple Watch 5

Displej, ktorý sa nikdy nevypína, možno môže najprv znieť ako veľká záťaž na batériu. Vyladené komponenty ale údajne budú zabezpečovať maximálnu výdrž aj so všetkými novými funkciami. Nový watchOS 6 potom prichádza s rôznymi novými funkciami z hľadiska softvéru. Asi najzásadnejšou z noviniek je vylepšená aplikácia máp a hlavne integrovaný kompas. Ten nezobrazuje iba smer, ktorým sa pozeráte, ale aj vaše presné súradnice, nadmorskú výšku, ale aj prevýšenie. To iste ocení každý turista. Hodinky navyše pôjde prepojiť s inteligentnou domácnosťou, samozrejmosťou je aj vylepšená Siri a NFC čip.

Hodinky Apple Watch Series 5 prídu v niekoľkých vyhotoveniach. Najlacnejšie budú vyrábané, rovnako ako iPady, z recyklovaného hliníka. K dispozícii bude ďalej aj verzia vyrobená z nehrdzavejúcej ocele a vôbec prvýkrát aj zo špeciálne upraveného titánu. Vracajú sa tiež obľúbené modely Nike+ a verzia zo zirkónovej keramiky. Pre fajnšmekrov sú samozrejmosťou modely Hermes s koženým opaskom, ktoré budú novo predávané aj v elegantnej čiernej farbe. Hodiniek sa dočkáme už 20. septembra s cenou od 459 €. Súbežne s Apple Watch Series 5 budú aj naďalej v predaji Apple Watch 3, ktoré budú citeľne zlacnené.

Zdroj: Alza , Apple