Šéf Stability AI predpovedá, že väčšina externých programátorov v Indii do dvoch rokov zanikne vďaka umelej inteligencii.

Generálny riaditeľ uviedol, že väčšina indických programátorov príde o prácu, pretože účinky umelej inteligencie znamenajú, že v súčasnosti je možné vyvíjať softvér s oveľa menším počtom ľudí. Mostaque dodal, že vplyv generatívnej AI na technické pracovné miesta sa bude v jednotlivých krajinách líšiť, pričom napríklad programátori vo Francúzsku budú mať pravdepodobne väčšiu ochranu.

Ďalej uvádza, že: „v Indii outsourcovaní programátori až do úrovne tretieho programátora budú v najbližšom roku alebo dvoch preč, zatiaľ čo vo Francúzsku nikdy neprepustíte programátora. Myslím si, že to ovplyvňuje rôzne typy pracovných miest rôznymi spôsobmi. Ak vykonávate prácu pred počítačom a nikto vás nikdy nevidí, potom to má obrovský vplyv, pretože tieto modely sú ako naozaj talentovaní absolventi.“

Podľa Mostaqueho však nebudú všetci ovplyvnení rovnakým spôsobom. Je to v nemalej miere spôsobené rozdielnymi pravidlami a predpismi na celom svete. V krajinách s prísnejšími pracovnými zákonmi, ako je napríklad Francúzsko, bude takýto vplyv menej pravdepodobný. Podľa správy agentúry Bloomberg je India domovom viac ako 5 miliónov programátorov, ktorí sú najviac ohrození vplyvom pokročilých nástrojov umelej inteligencie, ako je ChatGPT.

Druhá najväčšia ázijská krajina je hlavnou lokalitou pre spoločnosti, ktoré zadávajú prácu v back-office a iné úlohy do zahraničia. Technologickí giganti zo Silicon Valley, banky z Wall Street, letecké firmy a maloobchodníci sú zákazníkmi indických outsourcingových firiem. TCS vsadila na generatívnu AI a zaviazala sa vyškoliť viac ako 25,000 inžinierov na túto technológiu prostredníctvom služby Azure Open AI od Microsoftu, aby „pomohla klientom urýchliť prijatie tejto výkonnej novej technológie“.

V rozhovore pre CNBC vo štvrtok generálny riaditeľ TCS N. Ganapathy Subramaniam uviedol, že spoločnosť začala uplatňovať prístup „machine-first“ k realizácii projektov približne pred štyrmi rokmi a ukázalo sa, ako AI bude mať „obrovský vplyv na spôsob, akým fungujeme a ako robíme veci. Generatívna AI to práve posunula o niekoľko rokov dopredu“.

Mostaque zopakoval svoje predchádzajúce vyhlásenie, v ktorom povedal, že o päť rokov „už nebudú žiadni programátori“, avšak upozornil na to, že mal na mysli programátorov v tradičnom zmysle. „Prečo by ste mali písať kód tam, kde ho počítač dokáže napísať lepšie? Keď dekonštruujete programovanie od testovania chýb cez testovanie jednotiek až po ideové riešenie, umelá inteligencia to dokáže, len lepšie.

Ale nebude to robiť automaticky, budú to ‚kopiloti‘ AI, to znamená, že na klasické programovanie bude potrebných menej ľudí, ale sú potom potrební na iné veci? To je otázka a to je rovnováha, ktorú musíme pochopiť, pretože rôzne oblasti sú ovplyvnené aj inak.“

Zdroj