Deň bezpečnejšieho internetu, ktorý pripadá na 11. februára, si kladie za cieľ zvýšiť povedomie o vznikajúcich online problémoch a poučiť používateľov o tom, ako s nimi zaobchádzať. Podľa prieskumov sa väčšina používateľov na internete obáva hackerov a nezákonného používania ich osobných údajov.

Podvod, strata citlivých dát, škodlivý obsah a nenávistné reči sú len niektoré z hrozieb, ktoré nás čakajú online. Až 92% používateľov sa obáva, že sú ich údaje používané nelegálne, a 62% sa bojí, že by ich osobné finančné informácie mohli skončiť v rukách hackerov. Bez ohľadu na to, ako používatelia internetu využívajú web – pri hľadaním informácií o počasí, používaním e-mailu alebo trávením času na sociálnych sieťach – nechávajú všade po sebe digitálne stopu. Podľa Eurostatu trávi 97% z nich vo veku 16-24 rokov čas na sociálnych sieťach, čím z neho robia dôležitú súčasť ich života. Iba 27% sa však domnieva, že ich osobné údaje sú na sociálnych sieťach v bezpečí. Terčom kyberzločincov sú aj deti, pretože počet kybernetických útokov na ne v roku 2019 vzrástol na takmer 40%.

Takmer dve tretiny (62%) používateľov sa bojí, že ich osobné finančné informácie môžu skončiť v rukách hackerov. Online platby si vyžadujú osobitnú pozornosť, pokiaľ ide o ochranu súkromia a osobných údajov používateľov, pretože 65% z nich nakupuje online a zdieľa tak citlivé informácie o ich platobných kartách. Mená a priezviská, heslá pre prístup k e-mailovým adresám a osobné finančné údaje by mali byť chránené pred adresovaním do nesprávnych rúk. A výber správneho spôsobu platby v internetovom obchode má veľký význam pre ochranu údajov kupujúceho.

Pokusy o phishing citlivých dát nie sú jedinými hrozbami, s ktorými sa môžeme stretnúť online. Ďalšie nebezpečenstvo zahŕňajú kontakt s nevhodnými materiálmi na internete. Závažné je, že sa deti stávajú obeťami škodlivého obsahu zverejňovaného na webe. Najčastejšou formou kyberšikany bolo zasielanie hanlivých správ. Túto skúsenosť má 82% obetí online agresie, 29% detí vo veku 9 – 17 rokov videlo nevhodné motívy na internete najmenej každý mesiac alebo častejšie. Hate speech je ďalší rastúcou hrozbou.

Ako bezpečnejšie používať internet?

Zabezpečenie webových stránok

  • Skontrolujte správnosť webovej adresy, najmä ak používate presmerovanie odkazov. Prihlasovacie stránka by mala začínať „https“.
  • Pri výbere metódy pripojení vždy používajte možnosť šifrovanú protokolom SSL.
  • Ak si nie ste istí bezpečnosťou odkazov prijatých v e-mailoch, nepoužívajte také presmerovanie a prejdite na web, ktorý potrebujete, pomocou prehliadača.

Zabezpečenie osobných údajov

  • Nainštalujte antivírusový softvér – pomôže používateľom vyhnúť sa základným hrozbám upozornením na podozrivé weby alebo nebezpečné súbory.
  • Nepoužívajte verejné a nezabezpečené siete Wi-Fi.
  • Obmedzte zdieľanie svojich fotografií a súkromných informácií na webe na minimum.

Bezpečnosť pri nakupovaní

  • Skontrolujte údaje o e-shope a jeho predpisy, pozrite sa na recenzie o predajcovi v sieti, prečítajte si podrobnosti o programe ochrany kupujúceho.
  • Vyberte iba dôveryhodného operátora platieb. Spôsob platby, ako je PayPal, vám umožňuje platiť na mnohých miestach v sieti a zároveň zaručuje bezpečnosť transakcií.
  • Udržujte heslá silné a tajné.

Pridaj komentár