V Maďarsku sa testuje doručovanie tovaru domov pomocou dronov.

Maďarská spoločnosť DODO, ktorá poskytuje logistické riešenia založené na údajoch, spustila v spolupráci so sieťou lekární Rossmann jedinečný pilotný projekt. Nedávno začali prvú fázu viacfázového projektu, v rámci ktorej experimentujú s doručovaním zásielok domov pomocou dronov, v maďarskom hlavnom meste Budapešť. Podľa Károlyho Sáfára, zástupcu spoločnosti, bude využívanie dronov na doručovanie balíkov významným pokrokom v rozvoji možností doručovania zásielok domov. V prvej fáze budú testovať, ako rýchlo dokážu vybaviť objednávky pomocou dronov – a zároveň zabezpečiť bezpečné podmienky doručenia.

Prvý skúšobný let sa uskutočnil z predajne Rossmann v nákupnom centre Savoya Park v okrese XI. Cieľovou destináciou bola prímestská oblasť v okrese III. Tieto dva okresy sú od seba pomerne ďaleko. Bolo to zámerné rozhodnutie testerov, ktorí chceli s dronom experimentovať pomocou pomerne dlhej trasy. Dron preletel viac ako 15 kilometrov a časť letu sa uskutočnila nad Dunajom. Let nad Dunajom bol potrebný, pretože ho chceli otestovať v rôznych geografických podmienkach, aby sa pripravili na širokú škálu budúcich možností leteckej dopravy. Spoločnosť zverejnila aj video, v ktorom si môžete pozrieť drony použité pri teste.

Dron počas simulácie nedoručil zásielku, podľa správy to však nebolo potrebné na získanie presných výsledkov. Pri priemernej výške 20 metrov dron preletel vzdialenosť za 14 minút, pričom jeho priemerná rýchlosť bola 50 kilometrov za hodinu. Upozorňujú, že bezpilotné letecké systémy sa môžu používať len v súlade s prísnymi predpismi. Okrem toho upozorňujú, že táto činnosť si vyžaduje osobitné povolenie. Ako píšu, na svoje skúšobné lety získali všetky potrebné úradné povolenia.

Zdroj