Bielorusko si zachováva liberálny prístup, pokiaľ ide o kryptoregulácie a pokračuje v úsilí o zvýšenie bezpečnosti pre svojich občanov.

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko v nedávnom nariadení navrhol vytvorenie registra na vedenie evidencie kryptopeňaženiek. Na tomto čerstvom pokyne prezidenta bude pracovať Bieloruský park špičkových technológií (HTP), ktorý dohliada na kryptografický sektor v krajine. Ochrana kryptoinvestorov pred stratou majetku a obmedzenie zneužívania kryptomien na nezákonné činnosti sú dva hlavné dôvody, prečo bude mať krajina odteraz registračný protokol kryptopeňaženiek. Cieľom tohto registra je udržiavať stopy tých kryptopeňaženiek, ktoré by potenciálne mohli byť zapojené do nezákonných činností. Orgány činné v trestnom konaní môžu dosiahnuť, aby sa podozrivé kryptopeňaženky pridali do tohto registra a s pomocou súvisiacich kryptografických búrz dokonca skonfiškovať ich držbu, vysvetlil v správe Bitcoin World. „Dokument stanovuje vytvorenie registra adries virtuálnych peňaženiek používaných pri nezákonných činnostiach zo strany Parku špičkových technológií a stanovenie postupu jeho fungovania,“ uvádza sa v oficiálnej správe, ktorá o tom informovala.

V rokoch 2017 – 2018 krajina postupne legalizovala kryptografické aktivity. Zatiaľ čo platenie kryptomenami stále nie je povolené, držanie týchto digitálnych aktív a obchodovanie s nimi je povolené. Okrem toho sa kryptofirmám okrem iných výhod poskytujú aj daňové zľavy. Výskumná spoločnosť Triple-A odhaduje, že v krajine s takmer 10 miliónmi obyvateľov bude v roku 2021 vlastniť kryptomeny viac ako 350-tisíc ľudí, teda 3,73% z celkového počtu obyvateľov. V septembri minulého roka Lukašenko požiadal občanov, aby sa prestali hrnúť za prácou do zahraničia a radšej ťažili kryptomeny priamo v krajine. „Vybudujte niečo na báze elektriny. Nakoniec začnite ťažiť kryptomeny alebo ako sa to volá. Elektrickej energie je v krajine dosť,“ povedal vtedy údajne 67-ročný prezident.

Zdroj