Sociálna sieť Twitter objavila chybu vo svojej aplikácii, pre ktorú dochádzalo na zariadeniach s operačným systémom iOS k neúmyselnému zberu a zdieľaniu dát s treťou stranou. Spoločnosť sa medzičasom ospravedlnila a chybu z aplikácie odstránila.

Firma tvrdí, že informácie o polohe používateľov zdieľala s neznámym „dôveryhodným partnerom“ a len „za určitých okolností“. Zber umožnila chyba v nastaveniach aplikácie. Pokiaľ bol používateľ prihlásený do viacerých účtov zároveň a v jednom z nich zvolil možnosť presného určenia polohy, toto nastavenie sa následne aplikovalo aj na ostatné účty. Aplikácia tak priraďovala informácie o polohe aj k účtom, ktoré túto možnosť nemali povolenú.

Twitter dáta nechtiac zdieľal v takzvanom procese real-time bidding, teda dražby banerovej reklamy. Spoločnosť síce nedokázala odstrániť tieto dáta, no podarilo sa jej ich aspoň zastrieť. Informácie o polohe tak neboli o nič presnejšie než poštové smerovacie číslo alebo názov mesta. „Tieto dáta tak nemohli byť použité na určenie adresy alebo mapovanie vášho pohybu. Náš partner neobdržal ani dáta o vašom používateľskom mene na Twitteri alebo iných jedinečných identifikátoroch, ktoré by mohli odhaliť vašu identitu,“ píše spoločnosť v správe.

Twitter ďalej potvrdil, že jeho partner si dáta neuložil a že v jeho systéme boli pred vymazaním len krátko. Dotknutí používatelia dostali obratom informáciu o oprave chyby. Ako upozorňuje portál ZDNet, za posledný rok ide už o štvrtú odhalenú chybu v platforme tejto sociálnej siete. Minulé chyby súviseli so zverejňovaním súkromných správ a s únikom dát do rúk hackerov.

Zdroj: Cybersec