Možno to začalo ako vtip (doslova), ale dlhoroční používatelia Twitteru môžu konečne oslavovať.

Po rokoch prosenia mocných, obľúbená sociálna sieť všetkých konečne pridáva do služby tlačidlo na úpravu. A hoci toto oznámenie odštartoval generálny riaditeľ Tesla (Elon Musk), ukazuje sa, že tento nástroj predsa len nemá nič spoločné s jeho anketou. Musk sa v pondelok stal najväčším akcionárom, keď kúpil 9,2% spoločnosti, po čom bol oficiálne pozvaný do predstavenstva. O necelých 24 hodín neskôr zverejnil na mikroblogovacej sieti anketu pre svojich 80 miliónov sledovateľov, v ktorej uviedol: „Chcete tlačidlo na úpravu?“. To je pre Muska typické, ale najzaujímavejšia časť drámy prišla s odpoveďou generálneho riaditeľa Twitteru Paraga Agrawala. Ten na Twitteri citoval: „Dôsledky tejto ankety budú dôležité. Prosím, hlasujte opatrne.“

To zrejme naznačovalo, že sociálna sieť je otvorený prijatiu tlačidla na úpravu a výsledky tejto ankety pomôžu určiť budúce kroky. Nóvum je v tom, že Agrawal cituje predchádzajúci Muskov tweet. Musk 25. marca nadviazal na tweet, v ktorom sa pýtal svojich sledovateľov na ich názor na slobodu prejavu na platforme, rovnakou správou. Spočiatku sme si mysleli, že Agrawal si z Muska možno uťahuje. Odvtedy sa zdá, že potvrdenie Muskovho vstupu do predstavenstva zvyšuje pravdepodobnosť, že to môže mať vplyv na pravdepodobnosť tlačidla na úpravu. V prospech tlačidla na úpravu hlasovalo 73,5% respondentov, ale očakávame, že tento počet sa bude v nasledujúcich hodinách meniť. Musk na anketu nadviazal ďalšou odpoveďou niekomu, kto sa pýtal, ako budú tieto údaje použité. Povedal: „Chcem povedať, že ak ľudia hlasujú v drvivej väčšine za niečo, je to aspoň *údaj*!“

Twitter nedávno zverejnil aprílový tweet, v ktorom sa písalo, že „pracujeme na tlačidle na úpravu“, zatiaľ čo bývalý generálny riaditeľ Twitteru Jack Dorsey predtým pri diskusii o možnosti tlačidla na úpravu povedal, že „to pravdepodobne nikdy neurobíme“. Nie je jasné, ako by tlačidlo na úpravu mohlo na platforme fungovať. Kritici tvrdia, že by bolo otvorené zneužitiu, keď by používatelia mohli meniť význam správ po tom, ako získajú na službe sociálnych médií vplyv. Twitter by však mohol umožniť úpravy na začiatku životnosti tweetu, čo by mohlo byť spôsobom, ako tieto problémy obísť.

Zdroj