TSMC stavia novú továreň na čipy v Japonsku, ale varuje pred nedostatkom dodávok do roku 2022.

Továreň by sa zamerala na výrobu starších čipov, ktoré majú najväčšie problémy s dodávkami. Spoločnosť počas svojho telefonátu o výsledkoch za 3. štvrťrok 2021 oznámila plány na rozšírenie výroby čipov o novú továreň v Japonsku, čo predstavuje najnovšiu expanziu pre už teraz najväčšieho výrobcu čipov na svete, prostredníctvom agentúry Reuters. Spoločnosť však zároveň upozorňuje, že v dôsledku pretrvávajúceho nedostatku čipov bude ich ponuka v roku 2022 „obmedzená“. Nový závod sa má zamerať na výrobu čipov so staršími technológiami namiesto najmodernejších procesorov, ktorými je spoločnosť TSMC známa najmä vďaka dodávkam pre spoločnosti ako Apple, AMD, NVIDIA a Qualcomm.

To je dôležité vzhľadom na to, že práve tieto staršie čipy (ako napríklad tie, ktoré sa nachádzajú v automobiloch na ovládanie airbagov a bezpečnostných pásov alebo čip na riadenie napájania v iPhone) majú najväčšie problémy s dodávkami. Ale ešte potrvá, kým sa nová továreň spustí, keďže výroba by sa mala začať až „koncom roka 2024“. TSMC tiež stále dokončuje plány novej továrne, pričom generálny riaditeľ C. C. Wei v rámci hovoru k výsledkom spoločnosti poznamenal, že novú japonskú továreň musí ešte schváliť predstavenstvo spoločnosti. TSMC predtým v apríli upozornila, že nedostatok by mohol trvať až do roku 2022. Wei vtedy uviedol: „Dúfam, že v roku 2023 budeme môcť ponúknuť viac kapacity na podporu našich zákazníkov. V tom čase začneme pozorovať, že napätie v dodávateľskom reťazci sa trochu uvoľní.“

Generálny riaditeľ Intelu Pat Gelsinger tiež zopakoval obavy týkajúce sa dodávok v roku 2022, keď v júli pre BBC povedal, že bude trvať „rok alebo dva“, kým sa nedostatok skončí. A hoci generálna riaditeľka AMD Lisa Su bola pri vystúpení na konferencii Code 2021 optimistickejšia, aj ona poznamenala, že dodávky minimálne v prvej polovici roka budú „pravdepodobne napäté“. TSMC údajne tiež zvyšuje ceny svojich polovodičových produktov približne o 10% v prípade pokročilých čipov a približne o 20% v prípade menej pokročilých produktov (teda takých čipov, ktorých dodávky má pomôcť zvýšiť nová japonská továreň), aby sa pokúsila znížiť dopyt a zároveň pomôcť financovať plánované investície.

Investície do rozšírenia kapacít, ktoré by uspokojili prudko rastúci dopyt a pomohli zabrániť budúcemu nedostatku, sú pre TSMC kľúčovou prioritou. Spoločnosť už oznámila, že do roku 2023 plánuje investovať 100 miliárd USD do zvýšenia svojej výrobnej kapacity, čo zahŕňa plánované výrobné centrum v Arizone v hodnote 12 miliárd USD a novú japonskú továreň.

Zdroj