Agentúra Reuters oznámila, že Rusko a Turecko budú podporovať vzájomnú obchodnú výmenu založenú na národných menách, teda rubľoch a lírach. Súčasťou dohody je aj súhlas Turecka s pripojením sa k ruskej náhrade platobného systému SWIFT.

Turecko sa tiež pripraví na akceptáciu ruských platobných kariet MIR. Karty MIR sú konkurenciou kariet spoločností VISA a MasterCard. Toto je správa týždňa! V skutočnosti ide o prvý významný prielom do hradby globálneho finančného systému založeného na dolároch a kontrolovaného Amerikou. Turecko je totiž pre Západ strategicky významná krajina z viacerých aspektov. Ak Turecko skutočne získa plnohodnotnú náhradu systémov, ktoré nie sú ovplyvniteľné z Washingtonu, získa pevnú kotvu na nezávislú politiku. Čo to bude znamenať, zatiaľ je len veľmi ťažké si predstaviť.

Podobné správy sa šíria z rokovaní medzi Ruskom a jeho partnermi ako sú Irán, alebo India. Ak sa naviac prepojí ruský a čínsky systém, vytvorí sa finančný trh riadený bez zásahov Západu, ktorý bude prepájať najväčšie, najľudnatejšie a postupom času aj najbohatšie krajiny na svete. Dolár stratí svoje výsadné postavenie a spolu s tým zanikne aj hegemónia USA. Nasledujúca doba bude, zdá sa, veľmi zaujímavá.

Zdroj: Reuters