Tabletov je na trhu niekoľko stoviek, líšia sa rozmermi, veľkosťou displeja, operačným systémom, výbavou, výkonom, ale aj svojím zameraním. Aký tablet je vhodný na bežné použitie?

Aký sa hodí na sledovanie filmov, pre deti či pre profesionálne použitie? Na čo si dať pri výbere tabletu pozor a čo, naopak, nie je príliš podstatné? Poradíme vám, ako správne vybrať tablet. Základom je výber platformy. Android je otvorený, iPady s iPadOS perfektne vyladené a na tabletoch s Windows 10 sa zasa dobre pracuje. Dôležitá je pri výbere tabletu veľkosť úložiska. Nie každý tablet možno v budúcnosti rozšíriť externou micro SD kartou. Ako sa budete pripájať na internet? Uspokojíte sa doma s WiFi, alebo chcete byť online aj mimo domova? Na čo budete tablet využívať? Podľa toho voľte zodpovedajúcu veľkosť tabletu, uhlopriečku a rozlíšenie.

Základný iPad (tiež nazývaný ako iPad 2020) je vhodný predovšetkým pre začiatočníkov alebo menej náročných konzumentov multimediálneho obsahu. Vďaka uzavretému operačnému systému iPadOS je používanie tabletu úplne bezpečné a bezproblémové. Samotná konštrukcia tabletu je na špičkovej úrovni. Obrazovka s veľkosťou 10,2″ má veľkostné parametre zodpovedajúce papieru A4. Vďaka tomu tablet skvele slúži napríklad na čítanie kníh alebo sledovanie filmov. Svojím zameraním tiež často putuje aj do škôl ako výučbová pomôcka. Nechcete používať mobilný telefón s veľkým displejom, ale napriek tomu si chcete dopriať pohodlie napríklad pri čítaní kníh? Najnovší iPad mini vám ponúkne celý rad funkcií vrátane výdrže batérie na úrovni 10 hodín. Vďaka menšej uhlopriečke 7,9″ sa dá jednou rukou držať a druhou pohodlne ovládať.

Už 4. generácia iPadu Air sa ako prvý tablet pýši extra výkonným čipom Apple A14 Bionic. Dokonalejšia grafika a vyšší výkon tohto čipu v strojovom učení otvárajú nové tvorivé možnosti aj pri úpravách fotiek, tvorbe hudby a ďalších činnostiach. Poteší podpora Apple Pencil 2. generácie aj možnosť pripojiť príslušenstvo pomocou Smart Connectora. S iPadom Pro sa kľudne môžete vydať fotiť svadbu a prakticky online spracovávať vyhotovené snímky aj videá. Ide o najvyspelejší tablet na trhu, ktorý najmä vo vyhotovení s 12,9″ uhlopriečkou nemá konkurenciu. iPad Pro vám tiež ukáže kúzla rozšírenej reality vrátane detailného snímania priestoru pomocou LiDARu. V spojení s Apple Pencil 2. generácie a Magic Keyboard sa z neho stane notebook s úplne nekompromisným výkonom.

Apple iPady sú všeobecne známe svojím vysokokvalitným spracovaním. Majú nadpriemerný výkon, kvalitný displej, bohatú výbavu a operačný systém iPadOS ušitý priamo na ich mieru. Všetko funguje presne tak, ako má. A to je dôvod vyššej obstarávacej ceny. Pokiaľ ju ale pri kúpe prekusnete, pravdepodobne budete spokojní a nebudete chcieť meniť. Používateľ iPadu je tiež vzhľadom na bezpečný systém chránený proti väčšine útokov a len veľmi ťažko sa dá zneužiť uložené dáta. iPady sú totiž chránené odtlačkom prsta (Touch ID) alebo rozpoznaním tváre (Face ID). Sú iPady vhodné pre deti? Celkom určite áno. iPad je používateľsky jednoduchý tablet, ľahko sa používa a rozbehne takmer všetky hry a aplikácie, aj tie náročné. V App Store ich nájdete tisíce, a to aj tých zadarmo. Mnoho z nich je náučných, ktoré rozvíjajú základné zručnosti dieťaťa. Je potrebné puzdro, prípadne sklo na displej? K iPadu určite odporúčame zaobstarať si tiež tvrdené sklo alebo puzdro. Tablet ochránia pred každodenným zaobchádzaním a zanechajú ho dlho v dobrom stave.

Tablety s Androidom sú veľmi rozšírené, pretože ich vyrába mnoho spoločností ako Samsung, Lenovo a ďalšie, hoci operačný systém Android vyvíja Google. Existujú veľmi lacné modely, ale aj tie vysokovýkonné a drahšie. Zo širokej ponuky si teda vyberie každý. Ich výhodou je tiež dobrá previazanosť so službami Google. Výrobcovia však svoje zariadenia neaktualizujú príliš často, preto má máloktorý tablet najnovší Android vrátane aktuálnych bezpečnostných záplat. Poradíme, ako vybrať ten najlepší tablet s Androidom. Klasický detský tablet je vybavený operačným systémom Android a priamo od výrobcu je zabalený do ochranného puzdra. Za to dávame kladné body, pretože bez puzdra tablet deťom vôbec nedávajte. Ak si dopredu vyberiete konkrétny tablet, tak rozhodne prekontrolujte dostupné príslušenstvo. Tablety určené priamo pre deti sú často dizajnovo vyhotovené vo farbách obľúbených rozprávkových hrdinov.

Rovnako tak výrobcovia často už dopredu inštalujú hneď niekoľko jednoduchých hier. Avšak vďaka Android platforme si dodatočne možno nainštalovať prakticky čokoľvek z obchodu Google Play. Každý rodič by mal tiež venovať svoju pozornosť nastaveniu časových limitov, prípadne obmedziť prístup na niektoré webové stránky. Aj to sa dá zariadiť priamo v nastavení tabletu. Ďalej sú v predaji tablety s Windows sa veľmi približujú klasickým notebookom či stolným počítačom, beží na nich totiž rovnaký operačný systém – Windows 10. Vďaka tomu je možné na tabletoch používať takmer akékoľvek desktopové aplikácie a vykonávať rovnaké činnosti ako na počítači. Sú teda vhodné predovšetkým na prácu. Navyše mnoho tabletov s Windows možno kúpiť s klávesnicou, ktorá uľahčuje písanie dlhších textov. Poradíme vám, ako správne vybrať tablet s Windows.

Medzi ďalšie parametre, podľa čoho vybrať tablet patrí aj uhlopriečka, ktorá označuje vzdialenosť medzi ľavým spodným a pravým horným rohom displeja. Udáva sa v palcoch, pričom 1″ = 2,54 cm. Modely s väčšou uhlopriečkou poskytnú viac pracovného priestoru. Notebooky s menšou uhlopriečkou sú vhodné na časté prenášanie. Bluetooth je štandard pre bezdrôtovú komunikáciu prepájajúci dve a viac elektronických zariadení, ako je tablet, mobilný telefón, slúchadlá, športtester a ďalšie. Používa sa na prenos audia, videa aj ďalších súborov. Operačná pamäť počítača, bežne označovaná skratkou RAM (Random Access Memory). Ide o typ pamäte, ktorá umožňuje náhodný prístup. Umožňuje čítať alebo zapisovať dáta do ľubovoľného miesta pamäte, vďaka čomu je extrémne rýchla. Všetky dáta sa však strácajú s vypnutím počítača. Preto slúži ako dočasné úložisko pre prácu počítačov, notebookov, ale aj mobilných telefónov a tabletov. Dokovací konektor slúži na pripojenie notebooku k dokovacej stanici. Tá obsahuje porty na pripojenie monitora, klávesnice, myši, externého pevného disku a ďalších zariadení. Toto riešenie sa hodí v prípade častého prenášania notebooku medzi domácnosťou a kanceláriou.

Zdroj