Vysokoškolský študent, ktorý odmietol 5000 dolárov od technologického magnáta Elona Muska, aby prestal sledovať jeho súkromné lietadlo, sa teraz plánuje zamerať na ďalších miliardárov.

Devätnásťročný Jack Sweeney pravdepodobne verí, že to, čo začal ako koníček, má potenciál stať sa pre neho lukratívnym podnikom. Musk, generálny riaditeľ spoločností Tesla a SpaceX, kontaktoval Sweeneyho s ponukou 5000 dolárov v novembri minulého roka, aby ho odradil od sledovania svojho lietadla z dôvodu obáv o jeho osobnú bezpečnosť. Tínedžer však žiadal 50000 dolárov alebo aspoň možnosť stáže, aby prestal sledovať lietadlo. Dohoda nevyšla a Musk prestal odpovedať na Sweeneyho priame správy na Twitteri. Sweeney však stále dúfa, že Musk sa vráti k rokovaciemu stolu. Medzitým sa rozhodol zarobiť viac peňazí tým, že spustí službu Ground Control, ktorá monitoruje lietadlá iných vysokopostavených ľudí vrátane Billa Gatesa a Jeffa Bezosa. Sweeney pre agentúru Bloomberg povedal, že spoločnosti sledujúce lety dosahujú ročne miliónové príjmy a že už len malá časť z toho, čo zarobili, by pre neho bola dobrým zdrojom príjmov.

V súvislosti s ťažbou tohto druhu informácií a ich zverejňovaním v reálnom čase však existujú obavy týkajúce sa ochrany súkromia a práva. Odborníci varujú, že by to pre Sweeneyho mohlo mať právne dôsledky. Viaceré spoločnosti však ponúkajú súkromné a firemné letecké spravodajstvo svojim klientom, aby im poskytli prehľad o obchodných plánoch ich konkurentov. Pohyby vedúcich predstaviteľov firiem môžu poskytnúť indície o ich obchodných aktivitách. Aby oklamali tieto roboty a svojich klientov alebo z bezpečnostných dôvodov, niektorí obchodní lídri niekedy posielajú svoje lietadlá bez nich. Dokonca Musk predtým povedal, že nechce, aby ho „zastrelil nejaký blázon“, takže požiadal Sweeneyho, aby zastavil bota – @ElonJet – sledujúceho jeho lietadlo. Sweeney požiadal Muska o 50000 dolárov s tým, že by mu pokryli školné a pomohli kúpiť auto, pravdepodobne Teslu Model 3. Povedal to pre agentúru Bloomberg: „Množstvo času a odhodlania, ktoré som do toho vložil, je super – akoby 5000 nestačilo na to, aby som to pustil.“

Zdroj