McCombs School of Business Texaskej univerzity v Austine predstavila nový študijný program, ktorého cieľom je vychovať odborníkov schopných ochrániť zdravotnícke zariadenia pred kybernetickými útokmi. Dôvodom sú nedávne ransomvérové útoky na nemocnice v Spojených štátoch.

Program vznikol ako reakcia na ransomvérové útoky, ktoré od začiatku roku napadli v USA zhruba 500 subjektov z oblasti zdravotníctva. Okrem školy sa dočkal podpory aj od kyberbezpečnostných firiem Clearwater a CynergisTek, zdravotníckych inštitúcií a vládnych úradov. „Tento jedinečný program rýchlo naučí jednotlivcov vedomostiam, manažérskym schopnostiam a zručnostiam na riešenie problémov, ktoré sú potrebné na zvládanie rizík v zdravotníctve,“ vyhlásila McCombs School of Business.

V auguste tohto roku absolvovalo pilotný kurz 16 účastníkov vo veku od 20 do 50 rokov. Boli medzi nimi nielen experti na kyberbezpečnosť a informačné technológie, ale aj vojenskí veteráni a čerství absolventi programu Informatika v zdravotníctve a zdravotnícke informačné technológie. Kurz trval celkovo osem týždňov. Pozostával z prípadových simulácií a priameho vystavenia účastníkov súčasným, ako aj budúcim technológiám kyberbezpečnosti v zdravotníctve. Ďalší kurz škola pripravuje na jar budúceho roka.

Zdroj: Cybersec