Tesla zavádza v Texase poistný produkt založený na akomsi skóre bezpečnosti.

Ponuka poistenia prichádza dva roky potom, ako ho automobilka zaviedla v Kalifornii, funguje však na odlišnom princípe. Pilotný projekt poistenia pritom Tesla zaviedla ešte vo vtedajšom domovskom štáte Kalifornia, z ktorého sa automobilka presťahovala práve do Texasu. Spoločnosť tvrdí, že bude vyhodnocovať správanie vodiča v reálnom čase pomocou funkcie „Safety Score“, ktorú nedávno spustila na kontrolu vodičov, ktorí sa chcú zapojiť do testovania beta verzie softvéru spoločnosti „Full Self-Driving“. To znamená, že vodiči môžu nakoniec platiť menej (alebo viac) mesačne na základe toho, koľko varovaní pred čelnou kolíziou nazbierajú, ako intenzívne brzdia, ako „agresívne“ odbočujú, aký odstup nechávajú autu pred sebou a či majú ruky na volante, keď používajú autopilota.

Tesla pri tvorbe prémií v Kalifornii použila niektoré ukazovatele jazdného správania, ktoré však neboli v reálnom čase a zakladali sa skôr na štatistických vyhodnoteniach. Ponuka v Texase predstavuje veľký odklon od spôsobu, akým ostatné poisťovne dospievajú k svojim ponúkaným poistným. Dokonca aj tie, ktoré sa spoliehajú na údaje z telematických kľúčov zapojených do vozidla, stále zohľadňujú iné faktory, ako je vek. Tesla tieto rozdiely propaguje. Na rozdiel od iných telematických produktov alebo produktov poistenia založených na používaní, Tesla nevyžaduje inštaláciu ďalšieho zariadenia do používateľovho vozidla. Tesla využíva špecifické funkcie vo vozidle na vyhodnotenie vášho poistného na základe vašej skutočnej jazdy.

Mesačné platby budete uhrádzať na základe vášho správania pri jazde namiesto tradičných faktorov, ako sú kredit, vek, pohlavie, história poistných udalostí a záznamy o jazde, ktoré používajú iní poskytovatelia poistenia. Spoločnosť tvrdí, že majitelia by mohli platiť poistné, ktoré je o 20-60% lacnejšie ako u konkurencie, ak sa rozhodnú využívať poistenie Tesla. Zatiaľ čo iní poskytovatelia poistenia neúnavne propagujú, že ponúkajú nižšie sadzby bezpečnejším vodičom, nová verzia poistného produktu spoločnosti by mohla ponúknuť najhmatateľnejšiu verziu tohto prísľubu, pokiaľ bude fungovať tak, ako sa inzeruje. Tesla sa snaží rozšíriť svoju ponuku poistenia aj do ďalších štátov, ale generálny riaditeľ Elon Musk na nedávnom stretnutí akcionárov spoločnosti oznámil, že Texas bude prvým štátom, ktorý bude nasledovať Kaliforniu. Musk na tomto stretnutí tiež oznámil, že presúva sídlo spoločnosti Tesla do Austinu v Texase, kde spoločnosť posledný rok buduje svoju ďalšiu automobilovú továreň v USA.

Zdroj