Zákazníci Telekomu si od dnešného dňa, 31. augusta 2021 môžu aktivovať elektronickú SIM kartu.

Nová technológia umožní zákazníkom používať mobilné služby elektronicky ako softvér. Operátor ponúkne zákazníkom eSIM bez ďalších extra poplatkov. O eSIM môžu požiadať zákazníci s mobilným paušálom či predplatenou kartou. Pre eSIM kartu platí štandardný cenník ako pre bežnú SIM kartu. To znamená, že zákazníci si budú môcť aktivovať eSIM k novým paušálom, či vymeniť svoju klasickú SIM kartu za elektronickú bezplatne. O aktiváciu eSIM môžu zákazníci požiadať na ktoromkoľvek Telekom Centre, prípadne telefonicky na bezplatnej zákazníckej linke 0800/123456.

Proces doručenia eSIM prebieha elektronicky, pričom hneď po vybavení žiadosti dostane zákazník emailom link na QR kód. Nasnímaním QR kódu mobilným zariadením pripojeným k sieti sa zabezpečeným spôsobom nahrá príslušná eSIM karta a jej sieťové identifikátory na eSIM čip do zariadenia. Týmto spôsobom sa stane eSIM karta aktívna so všetkými službami. eSIM je elektronická SIM karta, s ktorou sa dá štandardne telefonovať, dátovať či posielať SMS správy, rovnako ako cez klasickú plastovú SIM kartu. Jednou z najväčších výhod eSIM je, že sa nemusí fyzicky vkladať do telefónu, ale dá sa do telefónu stiahnuť elektronicky v podobe softvéru.

Pri zamknutom zariadení je eSIM chránená pred zneužitím inou osobou a nedá sa vytiahnuť ako klasická SIM karta. Okrem toho elektronická SIM karta predstavuje ekologickejšiu alternatívu: eliminuje potrebu klasických plastových SIM kariet, prispieva k znižovaniu plastového odpadu i ochrane životného prostredia. Jediné čo zákazník pre aktiváciou eSIM potrebuje je telefón s podporou pre eSIM. Telekom pri štarte podporuje eSIM pre viac ako dve desiatky mobilných zariadení v ponuke od troch popredných výrobcov: Apple, Samsung a Huawei.

Príjemným bonusom sú tiež bezplatné eSIM karty aj pre zákazníkov virtuálneho operátora Juro, ktorý patrí pod spoločnosť Slovak Telekom. V aktuálnej verzii nie je možné využívať eSIM pre Apple Watch, nakoľko nie je možné stiahnuť eSIM profil pre región Slovenska. Podpora si vyžaduje nasadenie iného profilu a nadstavbu služby eSIM. S týmito hodinkami sa zákazník nepripojí do slovenskej mobilnej siete ani v prípade, ak si Apple Watch zakúpi v zahraničí a použije eSIM zahraničného operátora.