Slovak Telekom po pokrytí 17 bratislavských lokalít 5G sieťou pokračuje v expanzii najmodernejšej mobilnej siete do nových oblastí.

Bratislavské satelity sú prvým adeptom 5G na vidieku. Od pondelka 21. júna 2021 pokrýva Telekom 5G sieťou tri prvé dediny: Veľký Biel, Tomášov a Dunajskú Lužnú. Viaceré dediny v blízkosti hlavného mesta dosahujú vo vyťaženosti 4G siete pomerne vysoké hodnoty, preto sa operátor rozhodol priniesť 5G práve tam. Objem prevádzky tu razantne stúpa s postupnou výstavbou i vyššími dátovými nárokmi používateľov. Navyše aj počas dvoch vĺn korony a lockdownov ukázali veľký hlad po dátach. V priebehu šiestich mesiacov pokryl operátor 17 lokalít v Bratislave, takže 5G sieť je už k dispozícii pre väčšinu obyvateľov mesta.

Medzi pokryté územia patria: Jarovce, Rusovce, Petržalka, Staré Mesto, Nové Mesto, Kramáre, Ružinov, Trnávka, Vajnory, Rača, Vrakuňa, Podunajské Biskupice, Karlová Ves, Dúbravka, Lamač, Devín a Devínska Nová Ves (vrátane areálu Volkswagen). Na akých smartfónoch už beží 5G? Pripomeňme, že mobilný operátor má k dispozícii 5G sieť s podporou 24 zariadení. Najlepšiu podporu má zatiaľ Samsung s deviatimi modelmi, nasleduje Xiaomi s piatimi a Apple s radom iPhone 12. V máji bol už každý tretí predaný telefón u operátora s podporou 5G. Najpredávanejším 5G modelom je aktuálne Samsung Galaxy A52 5G.