V nedeľu 12. septembra 2021 uplynie presne 30 rokov od prvého hovoru v mobilnej sieti, ktorý uskutočnila na území Československa Dagmar Burešová a František Mikloško.

Od tohto momentu sa začali písať dejiny mobilnej komunikácie na Slovensku a prví zákazníci začali využívať mobilnú sieť prvej generácie – NMT. Pri príležitosti tohto výročia ponúkne Telekom zákazníkom s mobilnými službami volania do slovenských sietí zadarmo počas nedele 12.9.2021. Toto pozitívne prekvapenie budú môcť využiť zákazníci s paušálmi (vrátane biznis programov) i predplatenými kartami Predplatenka, Easy, Juro. (Volania zadarmo sú k dispozícii na štandardné účastnícke čísla na Slovensku, akcia sa nevzťahuje na prémiové čísla ako audiotexty a pod.). Z hľadiska histórie mobilnej komunikácie sme v priebehu troch dekád zažili viaceré míľniky i odlišné generácie mobilných technológií. Rozmach nastal s príchodom sietí druhej generácie (GSM, od rokov 1997/98), ktoré využívajú státisíce zákazníkov dodnes pre mobilné volania (na tejto sieti začal stavať svoje vysielače aj Orange, vtedy ešte GlobTel). Okrem volaní zákazníci začali využívať vo väčšej miere aj textové správy (nechýbali ani samostatné SMS paušály), neskôr sa pridali multimediálne správy MMS či prenos dát cez nadstavby GPRS (2002) a EDGE (2004).

Telekom (ešte ako T-Mobile Slovensko) odštartoval aj tretiu generáciu (3G/UMTS) – 24. januára 2006 v Bratislave. 3G s postupom rokov priniesla viaceré nadstavby a vyššie rýchlosti mobilného internetu – od úrovne 384 kbps pri štarte siete až po HSPA+ nadstavbu s maximom 42 Mbps. Spolu s 3G prišla služba videohovorov, neskôr 3G začali využívať rozličné smartfóny ako Nokie s operačným systémom Symbian, Apple s celým radom iPhonov alebo začal aj nástup operačného systému Android. Štvrtá generácia mobilnej siete (4G/LTE) odštartovala 15. novembra 2013 v piatich mestách (Nitra, Trnava, Žilina, Banská Bystrica, Prešov) a postupne sa rozšírila do celého Slovenska. Aj v prípade 4G sa postupne zvyšovali rýchlosti a kapacita až do 877 Mbps. Práve éra štvrtej generácie výrazne zmenila používanie mobilných telefónov a smartfónov – dáta sa stali štandardom, zákazníci míňajú oveľa väčšie dátové balíky na surfovanie, streaming, videoslužby či sociálne siete. Piatu generáciu mobilných sietí nasadil Telekom v Bratislave 10. decembra 2020 a za deväť mesiacov pokryl 18 lokalít Bratislavy a ďalších 24 obcí v Bratislavskom a Trnavskom kraji.