Štúdiá chcú nahradiť hercov v pozadí umelou inteligenciou po tom, čo im zaplatia len za jeden deň.

Väčšina Hollywoodu štrajkuje, čím sa zastaví najvplyvnejší filmový priemysel na svete. Odkedy pred dvoma mesiacmi vstúpili do štrajku, diskusia sa často točila okolo používania umelej inteligencie a toho, ako by mohla ohroziť živobytie scenáristov aj hercov.

V prelomovom návrhu AI navrhujú štúdiá, aby herci v pozadí mohli byť naskenovaní, dostali zaplatené za jeden deň a ich spoločnosť by mala vlastniť sken ich obrazu, ich podobizne a mala by mať možnosť použiť ho do konca večnosti v akomkoľvek projekte bez súhlasu a bez náhrady.

Takýto návrh by v skutočnosti prinútil hercov v pozadí ľudských postáv, aby sa vzdali svojej fyzickej podoby, ktorá by bola podľa uváženia štúdií stvárnená vo forme digitálnych projekcií. Takže ak sa komparzista stane hviezdou, môžu jednoducho natočiť film, v ktorom bude hrať vďaka umelej inteligencii.

Organizácia zastupujúcej hercov trvá na tom, že právo digitálne replikovať hlas alebo podobizeň umelca s cieľom podstatne zmanipulovať výkon alebo vytvoriť nový digitálny výkon je povinným predmetom vyjednávania. Medzitým Aliancia filmových a televíznych producentov tieto správy poprela, hoci vedenie štúdií sa k návrhu zatiaľ priamo nevyjadrilo.

„Podarilo sa nám ako odvetviu vyjednať s Cechom režisérov veľmi dobrú dohodu, ktorá odráža hodnotu, ktorou režiséri prispievajú k tomuto veľkému biznisu,“ povedal pred oznámením štrajku generálny riaditeľ Disney Bob Iger. „To isté sme chceli urobiť aj so scenáristami. A to isté by sme chceli urobiť aj s hercami.“ Možno však už bude neskoro.

Niektoré zdroje uviedli, že štúdiá už využili technológiu, ktorá dokáže nahradiť hercov v pozadí digitálnymi avatarmi v pripravovaných filmoch. Podľa správy niektorí herci tvrdia, že ani nedostali možnosť odmietnuť skenovanie, čo bolo podmienené ich prijatím do zamestnania. Je to znepokojujúce znamenie toho, čo ešte len príde. Ohrozené nie sú len pracovné miesta scenáristov a redaktorov, ale aj živobytie hercov.

Zdroj