Sony predstavilo svoju novú vlajkovú loď Xperia 1 V, ktorý je zameraný na mobilnú fotografiu a model 10 V, ktorý má väčší hlavný snímač a ešte šasi.

Snímač sľubuje povýšiť fotografovanie smartfónom pri slabom osvetlení na novú úroveň. Vo výbave je 6,5″ displej s obnovovacou frekvenciou 120 Hz. Je krytý fóliou Gorilla Glass Victus 2 a má klasický plný rámik na hornej strane pre 12 MPx selfie fotoaparát s 1/2,9″ snímačom. Zadná strana je tiež pokrytá rovnakým krycím sklom a má priľnavú povrchovú úpravu a vďaka certifikátom IP65 a IP68 sa nemusíte obávať ani prachu a vody. Vo vnútri je čipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 s 12GB RAM a 256GB úložiskom. Na rozdiel od takmer každého iného prémiového smartfónu je vlajková loď Sony vybavená slotom na kartu microSD, ktorý umožňuje jednoduché rozšírenie úložiska. Spoločnosť chce, aby sa neopakovalo fiasko s prehrievaním, ktorým bol predchodca známy, a preto novinka prichádza so 60% väčším objemom plechu na rozptyl tepla. Firma tiež usilovne pracovala na znížení spotreby energie fotoaparátu, ktorý je jedným z hlavných producentov tepla v modernom smartfóne.

Nižšia spotreba energie sa našťastie nedosiahla zmenšením veľkosti snímača. Naopak, za objektívom so svetelnosťou f/1.9 je 1/1,35″ snímač, ktorý je o 70% väčší ako ten, ktorý mal predchodca. Ide o 52 MPx multispektový snímač, čo znamená, že má pomer 4,3:3, ktorý sa nachádza na polceste medzi bežne používaným pomerom 4:3 pri fotografovaní a pomerom 16:9 pri väčšine videí. Takže hoci nemôžete použiť plné rozlíšenie ani v jednom scenári, v každom z nich získate malý orez namiesto veľkého orezania v jednom z prípadov. Možno si pamätáte, že podobný trik svojho času predviedla Nokia 808 PureView. Model 1 V však nemá starodávny snímač FSI z modelu 808 – namiesto toho je vybavená moderným štvornásobným snímačom BSI s 1,12μm jednotlivými pixelmi, ktoré kombináciou 4 ku 1 vytvárajú 12 MPx fotografie s 2,24μm pixelmi. Čo ho však robí skutočne jedinečným, je štruktúra pixelov, v ktorej sú fotodióda a tranzistor rozdelené do dvoch samostatných vrstiev, čo pomáha maximalizovať množstvo zachyteného svetla a znížiť šum.

Firma tvrdí, že nový snímač umožní modelu dosahovať dvakrát lepšie výsledky ako jeho predchodca v prostredí so slabým osvetlením. Spoločnosť tiež konečne umožnila nočný režim, ktorý pomáha v týchto mimoriadne tmavých prostrediach. Ak sa pozrieme za hranice hlavného fotoaparátu, nová vlajková loď prináša rovnaký 12 MPx teleobjektív 85-125 mm f/2.3-f/2.8 s kontinuálnym zoomom ako starý model. Ďalší 12 MPx snímač sa nachádza za 16mm ultraširokouhlým fotoaparátom s automatickým zaostrovaním. Snímač TOF je preč, pretože výrobca tvrdí, že jej algoritmy AI sú v tomto momente natoľko pokročilé, že ho urobili zbytočným. Firma aktualizovala svoje aplikácie Photo Pro a Video Pro určené pre tvorcov s vertikálnym používateľským rozhraním a funkciou focus peaking, zatiaľ čo streameri teraz majú možnosť sledovať živý chat priamo z obrazovky telefónu.

Po zvukovej stránke prináša mobil vylepšené stereo reproduktory s vyššou hlasitosťou a bohatšími basmi. Pre tých, ktorí stále uprednostňujú používanie káblových slúchadiel, tu zostáva 3,5 mm audio konektor. Vo výbave je batéria s kapacitou 5000 mAh, ktorá podporuje 30W káblové nabíjanie, vďaka ktorému sa za 30 minút znovu nabije na 50%. Telefón umožňuje aj s bezdrôtové a reverzné bezdrôtové nabíjanie a výrobca sľubuje, že po troch rokoch používania si zachová minimálne 80% kapacity batérie. Sony Xperia 1 V bude k dispozícii v čiernej, striebornej a zelenej farebnej variante od konca júna, pričom konkrétna dostupnosť na trhu bude upresnená neskôr, v Európe bude stáť 1399 eur.

Popri vlajkovom modeli 1 V spoločnosť oznámila svoj najnovší midranger – Xperia 10 V. Ide o najľahší smartfón na svete s kapacitou 5000 mAh, ktorý je v súčasnosti na trhu. Telefón s hmotnosťou 159 gramov je v skutočnosti o pár gramov ľahší ako jeho predchodca. Zachováva si pritom čipset Snapdragon 695, ako aj kombináciu 6 GB/128 GB pamäte z modelu 10 IV. Úložisko sa dá stále rozšíriť pomocou kariet microSD. Displej OLED s rozlíšením 1080p má stále uhlopriečku 6,1″, ale podľa firmy je 1,5× jasnejší ako predtým. Obnovuje sa však len pri 60 Hz, čo je v roku 2023 sklamaním. Displej je chránený sklom Gorilla Glass Victus, ale zadná strana a rám, sú stále plastové, aby sa dosiahla nízka hmotnosť. Ďalším pozoruhodným vylepšením je hlavný fotoaparát, keďže je mobil vybavený 48 MPx 1/2,0″ snímačom s 0,8 µm pixelmi a objektívom so svetelnosťou f/1.8 a optickou stabilizáciou obrazu.

Vedľa neho je duo 8 MPx teleobjektívu a ultraširokouhlého fotoaparátu, oba so svetelnosťou f/2.2. Dosah teleobjektívu je 2-násobný, zatiaľ čo ultraširokouhlý objektív sa predáva so 120-stupňovým záberom. Je príjemné vidieť, že teleobjektív je stále k dispozícii, pretože je to jedna z výrazných funkcií telefónu v segmente strednej triedy. Selfie fotoaparát je ďalšia 8 MPx jednotka. Vo výbave je batéria s kapacitou 5000 mAh, ktorá si podľa prísľubu zachová minimálne 80% kapacity aj po troch rokoch. Rýchlosť nabíjania nie je zverejnená, ale predpokladáme, že je to stále 21 W cez Power Delivery. Medzi ďalšie vlastnosti patrí odolnosť voči vode a prachu podľa normy IP65/68, 3,5 mm audio jack s podporou Hi-Res audia a sada predných stereo reproduktorov. Sony Xperia 10 V sa bude v Európe predávať za 449 eur a do predaja sa dostane v polovici júna. Majte však na pamäti, že predobjednávky a dostupnosť sa budú na jednotlivých trhoch mierne líšiť.

1 , 2