Japonská firma iSpace vyslala na Mesiac svoju sondu Hakuto-R.

V prípade úspechu pôjde o prvé úspešné pristátie sondy komerčnej spoločnosti na povrchu Mesiaca v kráteri Atlas v Mare Frigoris. Môžeme ho sledovať v priamom prenose, ktorý je už aktívny. Očakáva sa, že sonda pristane v kráteri Atlas na severnej pologuli, ktorý je severnejšie ako všetkých šesť miest pristátia misie Apollo. Japonci majú tri náhradné miesta, všetky na severnej pologuli. Spoločnosť sa zameriava na ťažbu a prieskum povrchu Mesiaca a získané údaje plánuje využiť na vybudovanie infraštruktúry pre budúce lunárne misie. Hakuto-R je vlastne len prvým krokom v tomto pláne, ale veľmi dôležitým.

V prípade úspešného pristátia bude sonda pokračovať v prieskume a zhromažďovaní údajov na povrchu. Získané údaje pomôžu pri plánovaní budúcich lunárnych misií a tiež pri vývoji nových technológií na ťažbu surovín na Mesiaci. Japonsko sa tiež usiluje stať sa významným hráčom v oblasti výskumu vesmíru. V roku 2020 vypustilo na obežnú dráhu Marsu svoju prvú vlastnú vesmírnu sondu a plánuje aj ďalšie misie na Mesiac, Mars a iné planéty. Hakuto-R by preto mohla byť len prvou z mnohých japonských pristávacích misií.

Sonda je vybavená niekoľkými vedeckými prístrojmi, ako sú kamery, lidar a ďalšie senzory, ktoré pomôžu pri skúmaní povrchu Mesiaca a zhromažďovaní údajov. Sonda tiež prenáša informácie na Zem pomocou satelitov na obežnej dráhe. V prípade úspešného pristátia bude sonda pokračovať v skúmaní povrchu a zhromažďovaní údajov. Dúfame, že sa tento cieľ podarí dosiahnuť a že získané informácie pomôžu pri budovaní infraštruktúry pre budúce lunárne misie a pri vývoji nových technológií na ťažbu zdrojov na Mesiaci.

Pridaj komentár