Konkurenti Applu sa už nejaký čas snažia presadiť skladacie smartfóny a tablety.

A hoci ide o medzeru na trhu, Apple s touto myšlienkou údajne interne experimentuje. Zatiaľ nevieme, kedy a či vôbec spoločnosť predstaví skladací iPhone alebo iPad – ale prečítajte si, čo zatiaľ vieme. Povesti naznačujú, že gigant z Cupertina interne vyvíja prototypy skladacích iPhonov a iPadov, ale tieto zariadenia ešte zďaleka neuzreli svetlo sveta. Analytici Ming-Chi Kuo a Ross Young uviedli, že prvý skladací produkt by mal byť predstavený „najskôr“ v roku 2025. Podrobnosti o týchto zariadeniach zostávajú v tejto chvíli nejasné.

Nie je to žiadne prekvapenie, keďže Apple v posledných rokoch uplatňuje konzervatívnejší prístup. Vzhľadom na veľký počet zariadení, ktoré každoročne dodáva, by v tejto chvíli pravdepodobne čelil viacerým problémom s dodávkami pri uvedení skladacieho telefónu, keďže technológia je stále obmedzená a drahšia. Ako by však vyzeralo skladacie zariadenie? Ľudia oboznámení s touto záležitosťou hovoria, že firmať má vo svojom areáli rôzne prototypy. Jeden z nich vyzerá skôr ako skladací iPhone – ide o podobný nápad ako Samsung Galaxy Z Flip 4. Ďalší prototyp vyzerá skôr ako iPad, ktorý sa skladá do telefónu. Kuo tento rok povedal, že podľa jeho názoru príde najskôr skladací tablet.

Minulý rok Young tvrdil, že gigant rokuje so svojimi dodávateľmi o objednávke 20″ displejov pre skladací notebook. Samozrejme, všetko ide o experimentálne prototypy a žiadny z týchto návrhov nie je produktom, ktorý by mal čoskoro uzrieť svetlo sveta. Napriek tomu je zaujímavé vidieť, že hoci mať skladacie zariadenie nie je pre firmu prioritou, túto myšlienku do budúcnosti nevylučuje. CCS Insight tiež predpovedá, že prvé skladacie zariadenie spoločnosti bude stáť približne 2500 USD, čo je oveľa viac ako súčasné iPhony. Zároveň však ani skladacie zariadenia od iných spoločností nie sú lacné. Cena zariadenia Z Fold 4 sa začína na 1799 USD. Nový Pixel Fold od Googlu má tiež cenu 1799 USD.

Niektorí ľudia si myslia, že skladacie zariadenia nie sú ničím iným ako trikom, zatiaľ čo iní v tejto technológii naozaj vidia potenciál. Mali sme možnosť otestovať obe skladacie zariadenia od Samsungu – menší Flip 4 aj väčší Fold 4, a hoci by sme ho nepoužívali ako svoj hlavný telefón, uvedomili sme si, že pre takéto telefóny existuje určitý priestor. Najmä Flip bol výnomočný, a preto sme sa rozhodli ho v recenzii oceniť aj našim ocenením. Samsung odviedla so svojimi skladacími telefónmi skvelú prácu a tieto zariadenia otvárajú veľa nových možností. Niektorým ľuďom ide o to, aby sa veľké telefóny zmestili do vrecka alebo kabelky. Pre iných ide o nové spôsoby interakcie so zloženým telefónom.

Zároveň tieto zariadenia stále vyzerajú skôr ako prototypy než zariadenia pre koncových používateľov. Stále je na nich záhyb, v ktorom sa ohýba displej, a stále sú dosť krehké. To sú veci, ktoré môže Apple zmeniť vlastným skladacím zariadením.

Zdroj