Spoločnosť Samsung predstavila nový Galaxy A80 – smartfón zameraný najmä pre mladú generáciu používateľov. Zaujímavosťou je pritom otočný fotoaparát. Ako to celé funguje?

Je známe, že najmä mladí používatelia často medzi sebou zdieľajú zážitky, realizujú často selfie. Poslednú dobu sa viacero výrobcou zaoberá myšlienkami, ako čo najlepšie zapôsobiť na používateľov tým, že ponúknu displej bez výrezu, ale zároveň chcú ponúknuť aj kvalitný selfie snímač. Niektorí, ako Xiaomi a Vivo to vyriešili vysúvacím mechanizmom, inú išli s dobou (podobne ako iPhone) a už dávno ponúkali výrez v displeji, ktorý však nebol veľmi dobrým riešením a vyvolalo to aj veľa nevôle. Neskôr sa rozhodli ísť niektorí výrobcovia s niečím novým – dierkou v displeji, čo je príklad OnePlus 6T, či Samsung Galaxy S10 a S10+.

Tentoraz sa však kórejská spoločnosť rozhodla priniesť otočný selfie snímač. Pripomeňme, že novo predstavený smartfón Galaxy A80 bude k dispozícii na Slovensku v čiernej farbe a to už koncom mája za odporúčanú cenu 649 eur. A ako celý vysúvací mechanizmus funguje? Ak používatelia v aplikácii fotoaparátu zvolia režim selfie, na zadnej strane prístroja automaticky vyskočia objektívy troch fotoaparátov a otočia sa smerom dopredu. Inovatívny mechanizmus umožňuje pri fotení prednou aj zadnou stranou smartfónu využiť vždy ten istý trojitý fotoaparát s vysokým rozlíšením, takže sa už pri tvorbe selfie nemusia obmedzovať v kvalite.

Pomocou hlavného fotoaparátu s rozlíšením 48 MPx môžu používatelia realizovať živé snímky vo dne i v noci. Fotoaparát 3D Depth, ktorým je telefón vybavený, umožňuje realizovať videá s funkciou Live Focus, ktorá skenuje rozmery a hĺbku snímaných predmetov. Vďaka ultraširokouhlému objektívu s rovnakým zorným uhlom, aký má ľudské oko, sa môžu používatelia o svoje obľúbené zábery podeliť bez toho, aby ich museli robiť niekoľkokrát. Videorežim Super Steady pomôže urobiť záznam bez roztraseného obrazu, pričom k dispozícii je ďalej aj optimalizácia scén, či funkcia detekcie chýb, ktorá automaticky identifikuje problémy ešte pred stlačením spúšte.

Galaxy A80 je vybavený 6,7” Super AMOLED displejom s rozlíšením Full HD+, doplnený je o technológiu Dolby Atmos pre vylepšenie zvuku, o napájanie  sa stará batéria s kapacitou 3700 mAh, ktorá má podporu rýchleho nabíjania 25W. O výbavu sa stará osemjadrový procesor Qualcomm SM7150 (dvojjadrový 2,2 GHz + šesťjadrový 1,8 GHz), 8GB RAM a 128GB vnútorné úložisko bez možnosti rozšírenia pamäťovými kartami microSD.