Spoločnosť Samsung predstavila s očakávaný Galaxy Fold, nové skladacie zariadenie, ktoré vytvára úplne novú mobilnú kategóriu.

Fold je vybavený vôbec prvým 7,3” displejom Infinity Flex na svete, ktorý umožňuje zložiť prístroj do kompaktných rozmerov s displejom na vnútornej strane. Zariadenie, ktorého vývoj trval roky, ponúka nové a výkonné možnosti multitaskingu, sledovanie videí, hranie hier a omnoho viac. O dostupnosti zariadenia Fold na Slovensku a jeho lokálnej cene zatiaľ nebolo rozhodnuté.

Fold je zariadenie, ktoré tvorí samostatnú kategóriu. Ponúka totiž používateľom nový druh mobilnej skúsenosti, pretože im umožňuje robiť veci, aké by s bežným telefónom neboli možné. Používatelia teraz dostávajú do ruky to najlepšie z oboch svetov – kompaktné zariadenie, ktoré je možné rozložením premeniť na smartfón s doposiaľ najväčším displejom, aký telefón Samsung kedy ponúkol.

Je tiež výsledkom viac než osemročného vývoja, ktorý nasledoval po predstavení prvého prototypu ohybného displeja spoločnosti v roku 2011 a spájajú sa v ňom inovácie zamerané na použité materiály, konštrukčné riešenie a technológiu displeja.

Pokiaľ ide o to podstatné, tak vnútorný displej nie je len ohybný. Je možné ho úplne ohnúť. Ohnutie je intuitívnejší pohyb, ale je omnoho zložitejšie takúto inováciu zrealizovať. Samsung vynašiel novú polymérovú vrstvu a vytvoril displej, ktorý je približne o polovicu tenší než bežný displej smartfónu. Vďaka novému materiálu je Fold ohybný a odolný, takže vydrží.

Či už sa zameriate na displej prístroja alebo na jeho kryt, všetko sa od základov v porovnaní s inými modelmi spoločnosti zmenilo. Čítačka odtlačkov prstov je umiestená na strane, kde sa o prístroj prirodzene opiera palec, čo umožňuje jednoduché odomknutie prístroja. Dve batérie a ďalšie súčasti prístroja sú v tele zariadenia rozmiestené rovnomerne, takže Fold je pri držaní v ruke vyváženejší.

K dispozícii sú farebné verzie Space Silver (vesmírna strieborná), Cosmos Black (kozmická čierna), Martian Green (marťanská zelená) a Astro Blue (hviezdna modrá). Zaujímavosťou je multifunkčnosť zariadenia. Používateľ ho vyberie z vrecka a používa ako telefón keď chce jednou rukou vybaviť telefonát, napísať správu či ho použiť na ďalšie veci, alebo ho roztvorí pre multitasking alebo napríklad pre sledovanie obsahu vo vyššej kvalite na našom najväčšom mobilnom displeji, ktorý je ideálny pre prezentácie, čítanie digitálnych časopisov, sledovanie filmov, či rozšírenú realitu.

Samsung spolupracoval aj priamo s Googlom a komunitou vývojárov aplikácií pre Android, aby aplikácie a služby mohli byť k dispozícii aj v používateľskom prostredí Galaxy Fold. Sme zvedaví, kam sa posunie vývoj skladacích zariadení a tiež čo ukážu ostatné spoločnosti.