Na udalosti Samsung Galaxy Unpacked v juhokórejskom Soule výrobca predstavil niekoľko noviniek.

Za najvýznamnejšie možno považovať novú generáciu skladacích smartfónov – Galaxy Z Flip 5 a Z Fold 5. Nový Flip prichádza s dvoma kľúčovými vylepšeniami: flexibilným pántom a oknom. Tie odstraňujú dve najväčšie výčitky predchodcu, a to veľkú medzeru, ktorá zostávala po zatvorení a malý vonkajší displej. Pánt displeja Flex Hinge konečne umožňuje zatváranie telefónu na plocho. Vďaka tomu je aj tenší oproti predchodcovi. Hmotnosť je rovnaká ako predtým, teda 187 gramov. Tento telefón je vyrobený z hliníka Armor Aluminum a na krycom displeji a zadnom paneli má sklo Gorilla Glass Victus 2. Šasi má stupeň krytia IPX8, čo znamená, že sa môže ponoriť do hĺbky 1 m pod vodu na pol hodiny. Vonkajší displej umožňuje používateľovi interakciu s widgetmi: počasie, hudba, kontrola akcií, prepínanie nastavení (napr. Wi-Fi a Bluetooth) a dokonca aj odpovedanie na prichádzajúce správy na plnohodnotnej klávesnici QWERTY.

Okrem toho možno vytiahnuť aplikáciu Samsung Wallet a získať prístup ku všetkým platobným službám, QR kódom a kupónom, ktoré tam máte uložené. Funkcia Multi Widget View umožňuje rýchly pohľad na widgety a prepínanie medzi nimi pomocou známych gest priblíženia a oddialenia. Hlavný displej vo vnútri je 6,7″ panel s rozlíšením Full HD+ (22:9) s adaptívnou obnovovacou frekvenciou 1-120 Hz. Vonkajší displej má uhlopriečku 3,4″ a rozlíšenie 748×720px (306ppi), pracuje pri frekvencii 60 Hz. Telefón poháňa čipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy rovnaký ako v sérii S23). Je spojený s 8 GB RAM a na výber máte medzi 256 GB a 512 GB úložiskom. Zostava fotoaparátov sa oproti minulému roku nezmenila. Hlavný 12 MPx modul má 1/1,76″ snímač s obrovskými 1,8 µm pixelmi s Dual Pixel AF, objektív so svetelnosťou f/1.8 ponúka OIS. Tiež je tu 12 MPx ultraširokouhlý fotoaparát s objektívom so svetelnosťou f/2.2 a uhlom záberu 123° (1,12 µm pixelov).

Tie sú samozrejme použiteľné na selfie, teraz oveľa viac ako minulý rok vďaka veľkému displeju. Na vnútornej strane sa však stále nachádza špecializovaný selfie fotoaparát, 10 MPx snímač s 85° objektívom (f/2.2, 1,22 µm pixelov). Na batérii nenastali žiadne veľké zmeny, stále má kapacitu 3700 mAh a podporuje 25W káblové nabíjanie (50% za približne pol hodiny) a 15W bezdrôtové nabíjanie. Čítačka odtlačkov prstov je umiestnená na boku (ide o kapacitnú čítačku). K dispozícii je aj slot na jednu kartu nanoSIM, ktorá v kombinácii s eSIM poskytuje možnosť dvoch kariet. Samsung Galaxy Z Flip 5 je k dispozícii na predobjednávky od dnes, predaj sa začne o pár týždňov 11. augusta. V súvislosti s cenami máme niekoľko dobrých a niekoľko zlých správ. Zlou správou je, že Samsung vynecháva najlacnejší model (128 GB), dobrou správou je, že ostatné dva sú o niečo lacnejšie, napriek tomu, čo hovorili fámy. V Európe sa bude 256GB variant predávať za 1200 eur, 512GB za 1320 eur.

Samsung Galaxy Z Fold 5 je o niečo lepší a inteligentnejší, ale vo všeobecnosti ide skôr o vylepšujúci kúsok, než o generálnu opravu. Čo asi nie je zlé, vzhľadom na to, že predchodca bol celosvetovo najpredávanejší veľký skladací telefón. Výrobca vyriešil hlavnú výčitku teraz sa vďaka novej konštrukcii pántov zatvára úplne naplocho. Firma ho nazýva Flex Hinge a ide o dvojitú koľajničkovú konštrukciu, ktorá rozptyľuje vonkajšie nárazy. Nový pánt umožňuje flexibilnejší režim: telefón budete môcť nastaviť v takmer ľubovoľnom uhle na fotografovanie bez použitia rúk alebo aplikácie s rozdelenou obrazovkou. Fold 5 je tiež tenší vďaka plochej polohe pri skladaní a o 10 gramov ľahší ako jeho predchodca.

Materiály sa nezmenili: ostal rám Armor Aluminum a sklenený panel Gorilla Glass Victus 2 na vonkajšom displeji a zadnej strane. Ostal tu aj rovnaký štandard vodotesnosti IPX8 ako jeho predchodca. Vonkajší displej aj hlavná obrazovka si zachovali svoje príslušné parametre. Vonkajší panel je 6,2″ Dynamic AMOLED 2X s rozlíšením 2316×904 px a 120 Hz adaptívnou (48~120 Hz) frekvenciou a zvnútra 7,6″ Dynamic AMOLED 2X s rozlíšením 2176×1812 px a adaptívnou 120 Hz (1~120 Hz) obnovovacou frekvenciou. Displeje si tiež zachovali svoje pomery strán. Hlavná obrazovka má o 30% vyšší jas a dosiahla maximálnu hodnotu 1750 nitov. Samozrejme, mobil dostal najrýchlejší dostupný čip Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy (rovnaký ako ten v sérii Galaxy S23), ale väčší Fold bude pravdepodobne lepšie odvádzať teplo vďaka prepracovanému systému chladenia a vďaka väčšej ploche.

Fotoaparát nikdy nebol hlavnou náplňou série Z Fold a mobil tento trend nenarušuje. Celý systém fotoaparátu sa od roku 2022 zdanlivo nezmenil. Dostanete dva selfie fotoaparáty: 10 MPx f/2.2 1,22 μm jednotku vloženú do vonkajšej obrazovky a 4 MPx f/1.8 2,0 μm fotoaparát pod displejom na vnútornej strane. Na zadnej strane je 50 MPx širokouhlý fotoaparát so svetelnosťou f/1.8 1,0 μm, 12 MPx ultraširokouhlý fotoaparát so svetelnosťou f/2.2 1,12 μm a 10 MPx fotoaparát so svetelnosťou f/2.4 1,0 μm a 3-násobným priblížením. Batéria má rovnakú kapacitu 4400 mAh s podporou 25W káblového nabíjania a 15W bezdrôtového nabíjania. Tie umožňujú 50% nabitie za 30 minút, čo na dnešné pomery nie je ani zďaleka skvelé. Výdrž batérie by mala byť o niečo lepšia ako predtým, a to vďaka novému efektívnejšiemu čipu.

Fold 5 vylepšil multitasking: na paneli úloh sa teraz nachádzajú až štyri posledné aplikácie na rýchle prepínanie tam a späť a funkcia ťahania a púšťania oboma rukami umožňuje jednoduchšie presúvať obsah medzi aplikáciami a obrazovkami. Jedným prstom sa dotknite obrázka v Galérii a podržte ho a druhým prstom otvorte aplikáciu Poznámky a pustite obrázok. K dispozícii je nové pero S Pen Fold Edition, ktoré je tenšie a kompaktnejšie ako predtým. Možno ho spárovať s puzdrom Slim S Pen Case, ktoré je v kombinácii s perom len o niečo väčšie ako bežné puzdro a dodáva sa v rôznych farbách. Samsung Galaxy Z Fold 5 je možné predobjednať na vybraných trhoch už dnes a v predaji bude od 11. augusta. Telefón je k dispozícii vo verziách 12/256 GB za 1900 eur, 12/512 GB za 2020 eur a 12/1TB v cene 2260 eur.

1 , 2