Aké sú hlavné rozdiely medzi telefónmi zo série Samsung Galaxy S24?

Telefóny ponúkajú viac než len skvelé funkcie s umelou inteligenciou. Podľa očakávania Samsung predstavil novú sériu telefónov S24 počas podujatia Galaxy Unpacked 17. januára. Ceny modelov S24 a S24 Plus začínajú na 900 eur, resp. 1150 eur, zatiaľ čo cena modelu S24 Ultra sa začína na 1450 eur. Telefóny budú k dispozícii od 31. januára 2024, predobjednať si ich možno už teraz. Hlavnou novinkou sú nové funkcie AI: každý model ponúka niekoľko funkcií s umelou inteligenciou zameraných na komunikáciu a online vyhľadávanie, ako aj na úpravu videa a fotografií. Azda najviac zaujímavé sú nové možnosti úpravy videa, ktoré zmení napríklad natočené 60 fps video na spomalené video so 120 fps. Poteší tiež (na Android nezvyčajne dlhá), až sedemročná podpora aktualizácii (hlavných aktualizácií systému a bezpečnostných aktualizácií), ktorú ponúkajú telefóny Pixel od Googlu.

Dizajn sa pri štandardných modeloch S24 a S24 Plus nezmenil. Vyzerá identicky ako minuloročné S23 a zachovávajú si rovnaký hliníkový rám. Rovnako ako S24 Ultra naďalej ponúkajú odolnosť voči vode a prachu podľa normy IP68, čo zaručuje vyššiu odolnosť. Všetky telefóny sú tiež opäť k dispozícii v čiernej, fialovej a žltej farbe, ale sivá teraz nahrádza zelenú farbu sérieu S23. Modely S24 a S24 Plus nie sú vybavené zabudovaným stylusom S Pen z modelu Ultra, ale ich hmotnosť je nižšia – 167 gramov, resp. 196 gramov. S24 ponúka 128GB a 256GB úložisko s 8GB RAM; S24 Plus ponúka viac pamäte – 12GB (namiesto 8GB ako jeho predchodca) s 256GB a 512GB úložiskom.

S24 Ultra je skutočne najťažší z celej série, má hmotnosť až 232 gramov. Čiastočne je to kvôli novému titánovému rámu podobnému iPhonu 15 Pro, ktorý pridáva trochu hmotnosti navyše, ale mal by tiež zlepšiť odolnosť. S24 Ultra sa tiež zbavil zakrivených okrajov, ktoré mal jeho predchodca, a nahradil ich plochou obrazovkou, ktorá by mala uľahčiť písanie perom S Pen. Je tiež chránený ochranným sklom Corning Gorilla Armor, na rozdiel od modelov S24 a S24 Plus, ktoré sú vybavené krycím sklom Corning Gorilla Glass Victus 2. Armor by mal znížiť odrazy až o 75% a výrobca tvrdí, že ide o zatiaľ najodolnejšie sklo Gorilla Glass proti poškriabaniu. S24 Ultra ponúka 12GB RAM spolu s vnútornou pamäťou 256GB, 512GB alebo 1TB.

Všetky tri modely majú OLED panely, avšak v porovnaní s predchodcami sa líšia o niečo väčšou veľkosťou. S24 ponúka 6,2″ displej (predtým 6,1″), zatiaľ čo S24 Plus až 6,7″ (predtým 6,6″). Galaxy S24 Ultra ponúka stále rovnako veľký, a zároveň najväčší displej s uhlopriečkou 6,8″. Okrem toho, že je séria S24 väčšia, je aj jasnejšia, so špičkovou úrovňou jasu až 2,600 nitov. Modely Plus a Ultra majú tiež obrazovky s vysokým rozlíšením 1440p, čo je zlepšenie pre model S24 Plus. Model S24 však ponúka iba obrazovku s rozlíšením 1080p. Pokiaľ ide o obnovovaciu frekvenciu, hráčov poteší, že každý z nich naďalej ponúka maximálnu obnovovaciu frekvenciu 120 Hz. To umožňuje plynulé posúvanie a pohlcujúcejšiu grafiku.

S24 prichádza aj s väčšími chladiacimi systémami s odparovacou komorou ako ich predchodcovia, pričom S24 Ultra ponúka najväčšiu – takmer dvojnásobnú veľkosť oproti S23 Ultra. To znamená, že telefón by sa nemal počas dlhých herných relácií prehrievať a mal by si dlhšie udržať špičkový výkon. Nová modelová séria S24 je vybavená najrôznejšími natívnymi nástrojmi využívajúcimi umelú inteligenciu, pričom všetky bežia na základných modeloch od Googlu. Tieto schopnosti AI sa do polovice roka 2024 rozšíria aj na modelovú sériu S23, Z Flip 5 a Z Fold 5. Medzi nové možnosti patrí funkcia Circle to Search, ktorá umožňuje vykonávať vyhľadávanie Googlom na čomkoľvek, čo zakrúžkujete, bez toho, aby ste museli prepínať aplikácie.

Výrobca tiež premiérovo predstavil niekoľko nových nástrojov súvisiacich s komunikáciou, ako napríklad funkciu Live Translate, ktorá v reálnom čase prekladá odoslané textové správy a obojsmerné telefónne hovory do 13 rôznych jazykov. Funkcia Transcript Assist umožňuje prepisovať, sumarizovať a prekladať hlasové nahrávky, zatiaľ čo funkcia Tone tweak navrhuje texty tak, aby písanie znelo napríklad profesionálnejšie alebo neformálnejšie. Medzi ďalšie pozoruhodné funkcie písania patrí funkcia Notes Assist, ktorá automaticky formátuje a sumarizuje poznámky pomocou odrážok. Android Auto medzitým sumarizuje prichádzajúce správy a navrhuje odpovede prostredníctvom hlasových príkazov, aby sa používateľ mohol sústrediť na jazdu.

Fotografia a ich úprava prináša novinky. Nová funkcia umožňuje po zhotovení fotografie presúvať, meniť veľkosť alebo dokonca úplne odstrániť objekty, podobne ako funkcia Magic Editor od Googlu. Ak náhodou urobíte krivú fotografiu, môžete tiež upraviť úrovne horizontu a nechať umelú inteligenciu vyplniť okraje, aby vyzerala lepšie. Okrem toho teraz môžete robiť fotografie HDR v sociálnych aplikáciách tretích strán a dokonca môžete nahrávať fotografie HDR v službe Instagram. Výrobca tiež umožňuje zmeniť akékoľvek video na spomalené video so 120 snímkami za sekundu bez ohľadu na použitý fotoaparát alebo jeho pôvodnú snímkovú frekvenciu a režim.

Samsung sľubuje sedem generácií aktualizácií operačného systému a sedem rokov bezpečnostných aktualizácií pri kúpe niektorého z jeho nových telefónov Galaxy S24. To sa zhoduje s obdobím podpory pre Pixel 8 od Googlu. Je to tiež lepšie ako pri modeli S23, ktorý prichádza so štyrmi generáciami aktualizácií verzie systému Android a piatimi rokmi bezpečnostných aktualizácií. Novo predstavené smartfóny používajú najnovší operačný systém Android 14 s nadstavbou One UI 6.1 od výrobcu. To znamená, že možno využívať funkcie, ako sú prispôsobiteľné uzamknuté obrazovky. Možno sa tiež prihlasovať do aplikácií tretích strán pomocou odtlačku prsta a používať telefón ako webkameru.

S24 a S24 Plus majú rovnaké špecifikácie ako ich predchodcovia. Ich trojitá sústava fotoaparátov zahŕňa okrem 12 MPx selfie fotoaparátu aj 50 MPx hlavný fotoaparát, 12 MPx ultrazoom a 10 MPx teleobjektív s 3-násobným optickým priblížením. Model S24 Ultra ponúka najvýkonnejší systém s 200 MPx hlavným fotoaparátom a vylepšeným 50 MPx teleobjektívom s 5-násobným zoomom. Rovnako ako modely S24 a S24 Plus je vybavený 12 MPx ultrazoomom a 10 MPx 3x teleobjektívom spolu s 12 MPx fotoaparátom na prednej strane.

O výkon S24 Ultra sa stará špecializovaná verzia procesora Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 for Galaxy. Čip používa generatívne funkcie umelej inteligencie a zároveň zvyšuje výkon. Vďaka tomu umožňuje lepší ray tracing, takže odrazy svetla v hrách vyzerajú realistickejšie. Lacnejšie modely (S24 a S24 Plus) používaj čipy Exynos 2400. Výrobca tvrdí, že by to nemalo mať vplyv na výkon schopností umelej inteligencie v zariadení. Aká je však realita ukáže až prax a reálne testovanie. S24 má najmenšiu kapacitu batérie 4000 mAh, S24 Plus potom 4900 mAh, zatiaľ čo S24 Ultra ponúka najväčšiu kapacitu 5000 mAh.

Všetky telefóny možno nabíjať aj bezdrôtovo, hoci je tu jedna výhrada. Telefóny podporujú bezdrôtové nabíjanie Qi namiesto novšieho, podobného systému MagSafe Qi2, ktoré je rýchlejšie. Pokiaľ ide o káblové nabíjanie, výrobca tvrdí, že S24 Ultra a S24 Plus môžu dosiahnuť 65% nabitie za približne 30 minút pomocou 45W adaptéra. Zatiaľ čo S24 môže dosiahnuť až 50% nabitia v rovnakom časovom rámci s použitím 25W adaptéra. S24 Ultra ako najvybavenejší model ako jediný z novo predstavenej série ponúka Wi-Fi 7.

Zdroj