Agentúra TASS priniesla zaujímavé informácie o pokroku bezpilotného lietadla Ochotnik. Tento stealth aparát so znakmi piatej generácie bude hrať mimoriadne významnú úlohu v budúcich plánoch ruského letectva.

Počas uplynulých mesiacov sa začali predletové skúšky. Počas nich 20 tonové lietadlo uskutočnilo štart, vznieslo sa niekoľko metrov nad zem a opäť pristálo. Tieto skoky overujú kritické fázy stroja, testujú sa aerodynamické vlastnosti, brzdné systémy apod. V krátkej dobe by mal nasledovať už ostrý štart. Ochotnik bude v budúcnosti schopný tak samostatných akcií na prieskumných, či bojových misiách, ako aj v zostave s lietadlami SU-57. Letka pilotovaných lietadiel bude môcť využívať predsunuté Ochotniky ako predĺženie radarov, pričom môže letieť v pasívnom neodhaliteľnom režime.

Na rozdiel od amerického UAV RQ-180, ktoré je tiež stealth, vie totiž Ochotnik lietať aj v režime supercruise, čiže trvale nadzvukovou rýchlosťou bez prídavného spaľovania, čo je základnou podmienkou fungovania v zostave s lietadlami piatej generácie. Piloti v lietadlách teda jednak nebudú riskovať vlastné životy, ale tiež budú môcť kombinovať palebnú silu vlastných zbraňových kompletov s kompletami nesenymi vo vnútorných šachtách Ochotnika.

Zdroj: TASS