Prezident Ruskej federácie Vladimír Putin v pondelok podpísal zákon, ktorý bude od predajcov vyžadovať, aby sa v krajine predávali len elektronické zariadenia s predinštalovaným ruským softvérom. Zákon nadobudne účinnosť 1. júla budúceho roku.

Nový zákon má za cieľ podporiť ruské IT firmy a pomôcť im vylepšiť ich konkurencieschopnosť na domácom trhu, ktorému dominujú firmy Apple, Samsung a Huawei. Vláda pripraví zoznam aplikácií, ktoré budú musieť byť predinštalované na všetkých smartfónoch, počítačoch a smart TV. Voči zákonu sa ohradili najmä domáci predajcovia elektroniky. Nepáči sa im, že s nimi vláda záležitosť nekonzultovala. Pochybnosti o dôveryhodnosti ruského softvéru odštartovalo viacero nepodložených tvrdení od používateľov. Jednou z nich bola dobre známa mobilná aplikácia FaceApp, ktorá má však v podmienkach odosielanie na servery tejto aplikácie a nijak nesúvisí s novými opatreniami v Ruskej federácii.

Ako však upozorňuje magazín Forbes, tieto tvrdenia boli vyvrátené a aplikácia naozaj pracuje len s fotografiami, ktoré si používateľ vyberie. Väčšina jej serverov sa naviac nachádza v amerických datacentrách Amazonu a Googlu, prípadne v Austrálii, Írsku alebo Singapure. Napriek tomu, americký Federálny vyšetrovací úrad (FBI) v liste pre senátora Chucka Schumera koncom novembra píše, že aplikácie ako FaceApp môžu predstavovať riziko. Najjednoduchšie teda je, neinštalovať do telefónu túto aplikáciu a neposkytovať jej svoje fotografie.

Zdroj: Cybersec