Počas uplynulého víkendu zasiahli rozsiahle DDoS útoky internetových poskytovateľov v Južnej Afrike. Ako prví pocítili výpadok predplatitelia RSAWEB už v piatok približne o druhej hodine ráno. Spoločnosť problém vyriešila krátko poobede. Za posledné mesiace čelila krajina viacerým kybernetickým útokom.

V sobotu ráno rozoslal svojim zákazníkom oznámenia o problémoch v sieti aj poskytovateľ Cool Ideas. Spoluzakladateľ firmy Paul Butschi priznal, že DDoS útok bol najväčší, akému kedy spoločnosť čelila, pričom jeho veľkosť presiahla 300 Gbps. V ten istý deň útok zasiahol aj firmu Echo Service Provider, ktorá v krajine zabezpečuje výmenu dát so zahraničnými poskytovateľmi internetu. Incident sa svojou veľkosťou a mierou podobal poslednému hlásenému útoku z 27. októbra o veľkosti 100 Gbps. Problém s pripojením na medzinárodné služby pretrval do nedele.

Južnú Afriku trápili rozsiahle DDoS útoky už minulý mesiac, kedy sa ich terčom stali viaceré finančné inštitúcie. V ich prípade útočníci požadovali za zastavenie útokov výkupné. Podobný scenár v tom čase zažilo aj mesto Johannesburg. Miestne úrady museli kvôli neautorizovanému prístupu do ich systémov dočasne vypnúť webstránku mesta, online fakturačný systém a iné služby. Za útokom stála údajne skupina Shadow Kill Hackers.

Zdroj: Cybersec