V turbulentnom roku plnom nedostatku komponentov a oneskoreného uvádzania produktov na trh sa Samsung opäť postavil na vrchol sveta smartfónov.

Pozoruhodný vývoj začal predstavením série Galaxy S21 v januári, zatiaľ čo série Galaxy Z Fold 3, Z Flip 3 a Tab S7 prišli v auguste. V priebehu roka sme sa dočkali aj množstva nových telefónov radu Galaxy A a M, ako aj dvoch nových slúchadiel Galaxy Buds a vynikajúcej série Watch 4, ktorý znamenal návrat kórejského výrobcu do rodiny WearOS. Medzi množstvom úspešných krokov sme si všimli aj niekoľko nesprávnych, takže si zrekapitulujme, čo sa Samsungu v uplynulých dvanástich mesiacoch podarilo a čo mohlo byť lepšie.

Víťaz: Skladacie zariadenia

Galaxy Z Fold 3 a Z Flip 3 sú jednoducho povedané najlepšími pokusmi o skladacie telefóny. Vylepšená konštrukcia, pridaná odolnosť a vodotesnosť IPX8 spolu so zníženými počiatočnými cenami z nich robia štandardné skladacie telefóny, ktoré si treba zaobstarať. Navyše sú ako jediné celosvetovo dostupné. Galaxy Z Flip 3 bol so svojou štartovacou cenou 1050 eur zároveň doteraz najdostupnejším skladacím telefónom, ktorý prinútil spotrebiteľov prehodnotiť, či si vybrať bežnú vlajkovú loď, alebo sa namiesto nej rozhodnúť pre skladací telefón. Dve oblasti, v ktorých sa musia dva skladacie telefóny na budúci rok zlepšiť, sú fotoaparáty a výdrž batérie. Samsung opätovne použil svoj zastaraný 12 MPx snímač v modeli Fold a ešte starší a menší snímač v modeli Flip a ani jedno z týchto dvoch zariadení nedostalo toľko žiadaný periskopový modul. Viditeľné záhyby na displejoch oboch skladacích zariadení sú tiež oblasti, kde by sme radi videli zlepšenie v budúcom roku. Aj napriek tomu si firma udržala náskok pred konkurenciou v oblasti skladacích zariadení a sme zvedaví, čo príde v roku 2022.

Porazení: Galaxy S21 a S21+

Trend telefónov S21 a S21+, aby sa model Ultra mohol blysnúť, trvá už roky a my ho máme plné zuby. Iste, Samsung nie je jediná značka smartfónov, ktorá to robí, ale radi by sme videli väčšiu paritu medzi nadchádzajúcimi sériami S22. Používanie plastových zadných častí na menších telefónoch namiesto skla, voľba panelov bez LTPO a ešte vynechanie periskopového fotoaparátu len preto, aby ste išli na Ultra, nám nesedí. Galaxy S21 a S21+ boli samy o sebe dobrými telefónmi, ale pri porovnaní s konkurenciou, ktorá ich dobieha a dokonca ponúka viac funkcií, zanechali veľa nedostatkov. Za zmienku stojí aj to, že akokoľvek kompaktne S21 v porovnaní s S21 Ultra vyzerá, stále to nie je malý telefón a od Samsungu by sme radi videli skutočne malú vlajkovú loď, s ktorou sme sa od čias Galaxy S10e nestretli.

Víťazi: Galaxy A a M

Série Galaxy A a M boli aj naďalej hlavnými ťahúňmi predaja smartfónov spoločnosti. Samsung je stále jednou z najrozpoznateľnejších značiek na svete a vyrába telefóny pre takmer každý prípad použitia a rozpočet. Zdá sa, že pre každý vkus sa niečo nájde, od modelov ako je Galaxy A03 Core, až po modely vyššej strednej triedy, ako je Galaxy A52S 5G, a šampiónov vo výdrži batérie, ako je Galaxy M62. Portfólio spoločnosti zahŕňa modely vyvinuté vlastnými silami, ako aj modely vyrobené ODM a zdá sa, že rady A a M budú v nasledujúcich 12 mesiacoch naďalej zvyšovať predaj telefónov Samsung.

Porazený: Galaxy Note

Rok 2021 sa zapíše do histórie ako rok, v ktorom sme prišli o ohlasovanú sériu Galaxy Note. Môžete namietať, že dedičstvo Note žije ďalej s modelmi S21 Ultra a Z Fold 3, ale ani jedno z týchto dvoch zariadení nemôže ukladať svoje S pen do tela zariadenia. Skladacie zariadenia sa snažia zastúpiť telefón s veľkou obrazovkou bez kompromisov so stylusom, ale spomínané obmedzenia fotoaparátu a absencia puzdra na pero S Pen znamenajú, že to nie je celkom ono. Spoločnosť sa rozhodla vynechať obnovenie práv na ochrannú známku Galaxy Note, čo ďalej naznačuje, že neplánuje žiadne pokračovania v sérii, ktorý odštartoval trend veľkých telefónov a zaviedol pojem „phablet“. Dúfajme, že sa Samsungu podarí do Z Fold 4 vtesnať pero S Pen.

Víťaz: Galaxy Tab S7+

12,4″ displej AMOLED so 120 Hz obnovovacou frekvenciou, tenkými rámikmi a výkonnými štvoricou reproduktorov AKG. Vlajková čipová súprava Qualcomm, bezdrôtová funkcia Samsung DeX, podpora pera S Pen a masívna batéria. Čo viac si od tabletu priať? Tab S7+ bol pravdepodobne najlepším tabletom roku 2021, ktorý zaznamenal oživenie na trhu s tabletmi so systémom Android u ľudí pracujúcich a študujúcich z domu. Samsung bol jednou z mála spoločností, ktoré sa v minulosti držali výroby tabletov so systémom Android, a Tab S7+ je vyvrcholením tohto úsilia.

Porazený: Rýchlosť nabíjania

Máte chuť na špičkový Samsung Galaxy S21 Ultra? Budete sa musieť uspokojiť len s 25W rýchlosťou nabíjania. A čo Galaxy Z Fold 3? Aj tu je káblové nabíjanie 25W. Výrobca nevyvinula žiadne hmatateľné úsilie vo „vojne o rýchlosť nabíjania“, zatiaľ čo konkurenti ako Xiaomi, Huawei, Vivo a ZTE majú telefóny dodávané so 100-120W nabíjačkami. Podľa nášho názoru 25W nemožno v roku 2021 považovať za rýchle nabíjanie. Dokonca aj lacné telefóny ako Redmi Note 11 Pro+ ponúkajú 120W nabíjanie a je najvyšší čas, aby Samsung skočil na palubu a vzniesol sa nad 25W nabíjaciu prekážku.

Víťaz: Galaxy Watch 4

Tohtoročná séria Galaxy Watch 4 bola jedny z prvých smart hodiniek, ktoré boli vybavené operačným systémom Wear OS 3 od spoločnosti Google už v základnej výbave, čím nám umožnili ochutnať oživený operačný systém pre inteligentné hodinky od Googlu a rozsiahly ekosystém aplikácií. Stále ponúkali prémiovú kvalitu vyhotovenia, vynikajúce sledovanie športových aktivít vrátane snímača BMI, monitora EKG, merania krvného tlaku, SpO2 a VO2 Max. Model Watch 4 Classic priniesol späť otočný kruhový ciferník, ktorý je stále jedným z najlepších spôsobov ovládania inteligentných hodiniek, a zachoval si podporu LTE a reproduktor na hovory. Preto tiež možno konštatovať, že ide o najlepšie inteligentné hodinky pre ľudí so systémom Android a môže im konkurovať len Apple a jej ekosystém hodiniek Watch a iPhonov.

Zdroj