Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši počas pracovnej návštevy v Číne pre miestnu štátnu televíziu CCTV niekoľkokrát zdôraznil, že Slovensko je otvorené čínskym 5G technológiám.

Nepriamo tak potvrdil slová premiéra Petra Pellegriniho, že Slovensko nebude bez konkrétnych dôkazov konať voči čínskym firmám unáhlene. „Naozaj nemáme žiadny problém. Vzťah medzi Slovenskou republikou a čínskymi spoločnosťami, teda náš obchod, je veľmi otvorený a skutočne bez akýchkoľvek prekážok. A rovnako je to aj v prípade 5G. Nevytvárame žiadne prekážky, sme veľmi otvorení a tešíme sa na spoluprácu.“ Raši sa dotkol aj pretrvávajúceho sporu medzi Spojenými štátmi a Čínou. Poznamenal, že v súvislosti s 5G existuje len jediné bezpečnostné riziko, a to súkromie a ochrana dát. Preto je treba zaistiť, aby šlo o férovú hru a obchod.

„Chcem podotknúť, že Európska únia má rozdielny prístup než napríklad Spojené štáty, pretože, ako som povedal, my, členovia Európskej únie, vrátane Slovenska, budeme otvorení spolupráci v oblasti technológií 5G… Myslím, že európske krajiny sú veľmi rozumné a otvorené, čo môžete vidieť aj v stanoviskách lídrov týchto krajín. Väčšina z nich je otvorená spolupráci s Čínou a som si istý, že táto spolupráca medzi Čínou a Európskou úniou bude pokračovať.“ Raši v rozhovore nepriamo potvrdil slová premiéra Petra Pellegriniho z januára tohto roku, ktorý sa smerom k čínskemu telekomunikačnému gigantovi Huawei vyjadril, že kým nebudú konkrétne informácie a dôkazy o tom, že spoločnosť predstavuje bezpečnostné riziko, Slovensko by nemalo konať unáhlene.

„Musíme si dať veľký pozor, aby sme sa nedali vtiahnuť ako politici, predstavitelia štátov, do nejakej obchodnej vojny, pretože, samozrejme, vnímame, že na tomto trhu sú niekoľkí hráči, niektorí začínajú mať prevahu oproti tým druhým.“ Podľa Pellegriniho je potrebné vždy zvažovať, čo je reálne bezpečnostné riziko a čo môže „zaváňať“ snahou o vyvolanie obchodných vojen a snahou zmeniť pomery na trhu.

Upozornil, že nielen na Slovensku, ale aj v Európe a vo svete väčšina telekomunikačných operátorov používa zariadenia od tejto spoločnosti a dohady alebo vyjadrenia „nejakého zámorského politika“ nestačia na to, aby sa prijímali nejaké zásadné postoje. Huawei sa dostal pod drobnohľad krajín Západu hlavne kvôli podozreniu zo spolupráce s čínskou vládou. Spojené štáty už v minulom roku celoplošne zakázali používanie produktov značiek Huawei a ZTE všetkým vládnym inštitúciám a ich dodávateľom. Podobný postoj neskôr zaujala aj Austrália, Nový Zéland či Česko.

Zdroj: Cybersec