Qualcomm zrejme testuje svoj čipset Snapdragon 8cx Gen 4, alias SC8380, vo vnútri vývojového zariadenia s 10″ displejom.

To naznačuje, že čipset bude zameraný na 10″ (alebo väčšie) tablety a pravdepodobne aj na niektoré tablety 2v1 a dokonca aj na notebooky so systémom Windows na ARM. Microsoft by dokonca mohol mať ďalší pokus o zariadenie typu Surface Neo s dvoma obrazovkami. Tie budú, samozrejme, čeliť iPadom od Apple s čipovými súpravami radu M a MacBookom Air. Čo je vhodné, keďže čipovú súpravu a jej jadrá CPU Oryon navrhla Nuvia, ktorú založili bývalí zamestnanci Applu, ktorí pracovali na uvedených čipových súpravách série M. Snapdragon 8cx Gen 4 (kódové označenie Hamoa) bude mať 12 procesorových jadier, 8 výkonnostných (do 3,4 GHz) a 4 jadrá na zvýšenie efektivity (do 2,5 GHz).

Bude tu zabudovaný grafický procesor Adreno 740, ktorý je pomerne výkonný, hoci väčšie form faktory, ako sú notebooky, môžu byť vybavené aj externými grafickými procesormi (pripojenými cez 8x PCIe 4.0), pokiaľ na to majú chladenie. Tieto väčšie zariadenia budú mať aj podporu diskov NVMe (4x PCIe 4.0), hoci menšie a lacnejšie zariadenia sa pravdepodobne budú držať UFS 4.0. Možnosti pripojenia zahŕňajú USB 4 (založené na Thunderbolt 4) s DisplayPortom 1.4a. Qualcomm údajne testuje vývojové zariadenia založené na Hamoa od novembra minulého roka. Nie je úplne jasné, kedy budú k dispozícii prvé komerčné zariadenia, mohlo by to byť koncom tohto roka alebo dokonca začiatkom roka 2024. Predtým by sme však mali začať vidieť uniknuté výsledky benchmarkov.

Zdroj