Kybernetický útok na jar tohto roku zasiahol vývojára zdrojov obnoviteľnej energie v americkom Utahu. Spoločnost sPower po ňom stratila spojenie s desiatkami veterných a solárnych fariem. K prerušeniu dodávky elektriny nedošlo.

Incident, počas ktorého hackeri opakovane reštartovali firewall systému, trval približne desať hodín. Prevádzkovateľ rozvodnej siete nakoniec zistil, že nebol aktualizovaný firmvér na napadnutom firewalli. Po aktualizácií už hackeri v útoku nepokračovali. K prerušeniu dodávky elektriny nedošlo. Napriek tomu, že incident neviedol k veľkým škodám, marcový útok pripomína, aké riziko predstavuje fakt, že mnoho spoločností neaktualizuje svoje systémy včas.

sPower je tak vôbec prvým poskytovateľom solárnej a veternej energie z obnoviteľných zdrojov v USA, ktorý sa stal obeťou kybernetického útoku. Okrem toho je spoločnosť prvým prevádzkovateľom elektrickej siete v USA, o ktorom je známe, že v dôsledku kybernetického útoku stratil spojenie so svojimi zariadeniami na výrobu energie. Podobný prípad sa stal aj v Európe, keď oveľa sofistikovanejšie útoky zasiahli ukrajinské energetické siete v zime 2015/2016. Hackeri vtedy na niekoľko hodín obmedzili dodávky energie pre takmer pol milióna Ukrajincov.

Zdroj: Cybersec