Čínsky výrobca smartfónov Xiaomi údajne pracuje na dvoch elektrických vozidlách (EV), pričom prvý model má konkurovať sedanu Tesla Model 3.

Prvý model s kódovým označením Modena má byť údajne väčší a výkonnejší ako Tesla a jeho cena bude podobná cene modelu XPeng P7. Firma údajne zvažuje dve rôzne verzie vozidla, jednu so štartovacou cenou od 38000 až 43600 USD a druhú so štartovacou cenou 51600 USD. Očakáva sa, že cenovo dostupnejší model bude poháňaný štandardnou 400V batériou a bude sa predávať širokej verejnosti. Bude tiež vybavený množstvom senzorov vyvinutých v spolupráci s nemeckou firmou Continental – vrátane kamier a piatich radarov. Drahší variant bude postavený na vysokonapäťovej 800V architektúre a bude využívať batériu CATL, ktorú možno nabiť z 0 na 80% len za 15 minút. Bude vybavený procesorom Orin X od NVIDIA, ako aj LiDAR a algoritmami vyvinutými Xiaomi. Obe verzie budú mať inteligentný kokpit poháňaný procesormi Qualcomm 8295, ktoré sa majú prvýkrát použiť v modeli Jidu ROBO-01 ešte tento rok.

Druhé sériové vozidlo s kódovým označením „Le mans“ má debutovať v roku 2025 a bude vybavené tromi motormi s vlastným riadiacim softvérom. Bude postavené na rovnakej platforme ako prvé vozidlo. V marci 2021 Xiaomi oznámil, že vstúpi do automobilového priemyslu s prvou investíciou vo výške 1,5 miliardy USD a predpokladanými investíciami vo výške ďalších 10 miliárd USD v nasledujúcom desaťročí. Spoločnosť podpísala v novembri 2021 zmluvu s Výborom pre riadenie oblasti hospodárskeho a technologického rozvoja v Pekingu o výstavbe závodu s kapacitou 300000 kusov ročne v meste Yizhuang spolu so základňou pre automobilový priemysel a predajnou a výskumnou centrálou. Závod bude postavený v dvoch fázach s ročnou výrobnou kapacitou 150000 vozidiel v každej fáze a očakáva sa, že sériová výroba sa začne v roku 2024.

Zdroj