Lenovo na veľtrhu CES 2020 odhalilo všetky podrobnosti svojho revolučného skladacieho počítača ThinkPad X1 Fold, ktorý bol ukázaný v máji 2019. Je to prvý plne funkčný počítač so sklopným OLED displejom, čo všetko od neho možno očakávať?

Ako sa mení z viacerých režimov, z malého zariadenia do úplne plochého 13,3″ displeja, dodá efektívnosť notebooku s prenosnosťou smartfónov, pričom je vyrobený z kombinácie ľahkých zliatin, uhlíkových vlákien a potiahnutý luxusným koženým foliovým poťahom. Hardvérový základ tvoria procesory Intel Core a na začiatku v polovici roku 2020 bude k dispozícii so systémom Windows 10. Spoločnosť plánuje v budúcnosti ponúknuť počítač spolu so systémom Windows 10X, aby sa zvýšila používateľská skúsenosť pri sklápaní. Voliteľné pripojenie 5G navyše umožní nové spôsoby práce kdekoľvek, kedykoľvek a akokoľvek chcete.

Prieskum používateľských skúseností naznačuje, že používatelia, ktorí často striedajú telefón, tablet a prenosný počítač, hľadajú niečo s rôznymi schopnosťami a výhodami. Predstavené zariadenie je novým typom ľahkého zariadenia, ktoré dokáže úspešne zastúpiť každého z nich. Spoločnosť dokonca vyvinula softvér na prepínanie režimov, ktoré sa prispôsobujú viacerým prípadom použitia v nových prostrediach. Otvorený je ideálny na konzumáciu obsahu s častým využitím dotykov s 13,3″ OLED obrazovkou a hmotnosťou menej ako 1 kg. V režime na šírku s integrovaným stojanom v koženom fóliovom puzdre, môžu používatelia prezerať a komentovať najnovšie prezentácie alebo používať klávesnicu Bluetooth Mini Fold.

Keď je zariadenie zatvorené, klávesnica je uložená a bezdrôtovo nabíjaná vo vnútri systému a zaistená magnetmi. Pri prestávke sledujte najnovšiu epizódu svojho obľúbeného seriálu na jasnom OLED displeji so zážitkom Dolby Audio. V orientácii na výšku môžu používatelia robiť poznámky alebo kresliť koncepty pomocou aktívneho pera alebo listovať a podpisovať úradný dokument. Sklopte obrazovku úplne do roviny a použite ju ako tablet alebo ju mierne ohnite, aby ste si počas nasledujúceho letu prečítali niekoľko kapitol ako knihu. Spoločnosť tento koncept vyvýjala viac ako štyri roky a skúmala štyri návrhy pre X1 Fold a vybrali pomer 4×3 s displejom 13,3″, aby ním dosiahli čo najlepší zážitok a úroveň produktivity.

V známejšej orientácii prenosného počítača, môžu používatelia využiť dva nezávislé displeje, aby optimalizovali účinnosť počas určitých aktivít týkajúcich sa viacerých úloh. Zúčastnite sa videohovoru na hornej obrazovke a zároveň sledujte a upravujte prezentáciu na spodnej obrazovke. Porovnajte dokumenty, ktoré sú nad sebou, alebo si robte poznámky na jednej obrazovke a sledujte prednášku na druhej. Tieto prípady použitia sa môžu samozrejme využiť v režime na výšku alebo na šírku, podľa toho, čo je pre užívateľa najlepšie. Zariadenie je taktiež vhodné do kancelárskeho prostredia, stačí pripojiť klávesnicu a myš v plnej veľkosti a druhý displej pomocou USB-C.

Displej používa panely od spoločnosti LG, s ktorou Lenovo spolupracovalo na vývoji. Po spracovaní šiestich rôznych prevedení závesov a viac ako dvadsiatich rôznych variácií, Lenovo vytvorilo viaczložkový krútiaci mechanizmus závesu, ktorý zvláda záťaž počas záhybu. Očakáva sa, že počítač ThinkPad X1 Fold s operačným systémom Windows 10 bude k dispozícii v polovici roku 2020, pričom ceny by mali začínať od 2499 dolárov, verzia systému s Windows 10X bude k dispozícii neskôr.