Ťažko uveriť, že grafická karta NVIDIA GeForce RTX 4090 dovŕšila jeden rok.

Možno je to preto, že každých pár mesiacov sa objaví problém s tavením konektorov na grafike. Ďalší používateľ nahlásil, že jeho 4090 skončila potom, čo rok fungovala bez problémov. Práve keď si používatelia mysleli, že je opäť bezpečné používať kábel 12VHPWR so svojou RTX 4090, sa na fórach objavil ďalší prípad tavenia GPU. Redditor Byogore uvádza, že si pred rokom kúpil grafiku v Nemecku kvôli problémom s dodávkami v USA. Karta fungovala úplne v poriadku, až kým sa pred dvoma dňami samovoľne vznietila. Tento incident je nezvyčajný, pretože zvyčajne k zlyhaniam dochádzalo oveľa skôr. Ďalší redditori rýchlo spochybnili, či mal Byogore konektory bezpečne osadené, keďže „chyba používateľa“ bola jednou z výhovoriek výrobcu, keď sa problém objavil krátko po uvedení RTX 4090 na trh.

Byogore obhajoval svoju schopnosť správne pripojiť počítačový komponent. Poukázal aj na video z kalifornskej opravovne NorthridgeFix, ktorá uviedla, že videla mnoho samovznietení počítačov s kartou RTX4090. Na základe interných testov je firma NorthridgeFix presvedčená, že problém nie je v kábloch, konektoroch, ohýbaní, PSU ani v chybe používateľa. „Skutočnosť, že 90° adaptér na úpravu káblov [na zabránenie ohýbaniu] bol plne pripojený ku konektoru a konektor sa napriek tomu roztavil, potom vieme, že máme problém s kartou. Máme problém s kartou. Nemáme problém s káblom. Nie je to chyba používateľa, nie je to problém nesprávne zapojeného kábla, nie je to problém úpravy kábla, ale je to problém s konštrukciou a technickým riešením karty.“

NorthridgeFix tiež upozorňuje, že aj keby bol problém spôsobený chybou používateľa, stále je to chyba výrobcu (NVIDIA). Napríklad, ak používateľ zapojí kábel tak, ako to robí s akýmkoľvek iným, minulým alebo súčasným, a nechá 1 mm medzeru, ktorá spôsobí poruchu, nie je to chyba používateľa. Ak sa vyskytne takýto problém s toleranciou, je povinnosťou výrobcu ho opraviť alebo navrhnúť mechanizmus, ktorý mu zabráni, a nie obviňovať používateľa, že ho nezapojil správne a nič viac s tým neurobil. Byogore tvrdí, že k roztaveniu došlo počas hrania hry Battlefield 2042. Obrazovka sčernela, ale zvuk pokračoval. Potom sa počítač sám reštartoval. Keď sa spustil, cítil zápach spáleného plastu. Karta ešte fungovala, ale len krátko, než sa opäť zrútila a začala horieť.

Byogore spomenul, že má 1000W zdroj, nezaznamenal však, či jeho PSU bol ATX 3.0. Zdá sa, že tento problém sa vyskytuje len na starších zdrojoch ATX 2.0. Pôvodná karta používateľa, ktorá bola od ASUSu sa ku celej situácii postavila zodpovedne a bola empatická a veľkorysá k danej situácii. Po kontakte zákazníckeho servisu mu ponúkli upgrade na novú kartu Strix (z modelu TUF) alebo vrátenie peňazí v plnej výške. Pravdepodobne bola karta ešte v záruke, keďže do jej prvého výročia chýbali dva dni. Naopak NVIDIA sa ku veci postavila neprofesionálne a alibisticky, nechcela prijať akúkoľvek vinu za problémy modelu 4090. Spočiatku obviňovala používateľov z toho, že kábel nebol pevne pripevnený k zásuvke. Neskôr uviedla, že na vine sú „zle navrhnuté“ adaptéry 12VHPWR. Naposledy sa tento problém objavil v máji minulého roka. Pretrvávajúci problém dokonca zatiahol firmu do hromadnej žaloby.

Zdroj