Proton predstavuje Proton Pass, správcu hesiel.

Spoločnosť so sídlom vo švajčiarskej Ženeve, ktorá stojí za end-to-end šifrovanou e-mailovou službou Proton Mail, ako aj za službami Proton VPN, Proton Drive a Proton Calendar, oznamuje úplne nový produkt. Je ním správca hesiel s názvom Proton Pass. Podobne ako pri ostatných produktoch, aj pri tomto novom správcovi hesiel si spoločnosť dáva záležať na ochrane súkromia a bezpečnostných funkciách. Všetko, čo v Proton Pass uložíte, je end-to-end šifrované, vrátane hesiel (samozrejme), e-mailových adries, adries URL a poznámok. Firma tak nikdy nemá prístup k osobným údajom, pretože na dešifrovanie údajov je potrebný používateľský kľúč a kryptografické operácie prebiehajú lokálne v zariadení. Aj v prípade narušenia serverov spoločnosti by používateľské údaje mali byť v bezpečí.

„Je to dôležité, pretože zdanlivo neškodné kúsky informácií (napríklad uložené adresy URL, ktoré mnoho iných správcov hesiel nešifruje) sa dajú použiť na vytvorenie vášho veľmi podrobného profilu. Ak napríklad útočník vidí, že máte uložené heslá k účtu na Grindr, gop.com alebo dokonca k stránke pre fanúšikov mangy, dozvie sa o vás ako o osobe veľa, aj keď v skutočnosti nemá prístup k vašim účtom,“ napísal zakladateľ a generálny riaditeľ Proton Andy Yen v príspevku na blogu. Beta verzia služby je k dispozícii verným zákazníkom spoločnosti, napríklad používateľom, ktorí majú doživotný plán. Zákazníci s plánom Visionary budú mať prístup k produktu čoskoro. Plán Visionary už nie je dostupný pre nových zákazníkov.

Služba je tiež výsledkom akvizície SimpleLogin, začínajúceho podniku poskytujúceho e-mailové prezývky. Tím SimpleLogin pracoval na Proton Pass s niekoľkými členmi tímu Proton. Podobne ako v prípade služby Proton VPN a ďalších produktov, aj v prípade tejto služby plánuje spoločnosť použiť obchodný model freemium, keď ju rozšíri pre všetkých. Niektoré funkcie budú k dispozícii zadarmo, zatiaľ čo za prístup k pokročilým funkciám si budete musieť zaplatiť predplatné. Spoločnosť ponúka predplatné typu „všetko v jednom“, Proton Unlimited, so všetkými platenými funkciami v aplikáciách Proton Mail, Proton VPN, Proton Drive a Proton Calendar. V tejto prémiovej úrovni predplatného budú zahrnuté aj pokročilé funkcie služby Proton Pass.

Funkcia je v súčasnosti k dispozícii ako rozšírenie prehliadača pre počítače a aplikácia pre iOS alebo Android. Rozšírenia prehliadača fungujú v prehliadačoch Google Chrome a Mozilla Firefox. Zákazníci môžu funkcionalitu používať aj ako svoj dvojfaktorový autentifikátor (ako Bitwarden, 1Password alebo iCloud Passwords). V ďalších správach firma nedávno dosiahla dôležitý míľnik, keďže vo všetkých produktoch je zaregistrovaných 100 miliónov používateľov. Samozrejme, Proton má pre všetky svoje služby vrátane Proton VPN bezplatnú úroveň, čo znamená, že bezplatných používateľov je pravdepodobne viac ako platených. Znamená to však aj to, že firma nemá problém prilákať do svojich produktov nových používateľov.

Zdroj