Asistent Leo s umelou inteligenciou sa v najbližších mesiacoch dostane do systémov Android a iOS.

Brave sa pripája k rastúcemu zoznamu prehliadačov, ktoré sú vybavené zabudovanými generatívnymi asistentmi AI. Vývojár prehliadača s otvoreným zdrojovým kódom začal zavádzať aktualizáciu pre Brave na počítačoch, ktorá používateľom poskytuje prístup k jeho asistentovi umelej inteligencie Leovi. Brave predstavil Lea prostredníctvom svojho experimentálneho kanála Nightly už v auguste a odvtedy ho testuje. Asistent je založený na veľkom jazykovom modeli Llama 2, ktorý Microsoft a Meta spoločne vyvinuli na komerčné a výskumné účely. Podobne ako iných asistentov s umelou inteligenciou môžu používatelia požiadať Lea o vykonanie rôznych úloh, napríklad o vytvorenie súhrnov webstránok a videí, preloženie a/alebo prepísanie stránok a dokonca aj o generovanie nového obsahu. Leo poháňaný Llama 2 je k dispozícii zadarmo pre všetkých používateľov, ale Brave predstavuje aj platenú verziu schopnú „kvalitnejších konverzácií“.

Leo Premium, ako sa nazýva, je poháňaný systémom Claude Instant od Anthropic a dokáže vytvárať dlhšie a podrobnejšie odpovede. Používatelia za ňu budú musieť zaplatiť 15 dolárov mesačne, ale získajú aj prednostné radenie do frontu počas špičky a skorší prístup k novým funkciám. Brave Software vo svojom oznámení zdôrazňuje, že Leo zachováva súkromie používateľov. Vývojár uviedol, že konverzácie s Leom sa neuchovávajú na jeho serveroch a že odpovede asistenta sa okamžite vyradia a „nepoužívajú sa na trénovanie modelov“. Vysvetlil tiež, že nezhromažďuje IP adresy a neuchováva osobné údaje, ktoré by mohli identifikovať používateľa. Navyše, používatelia si na používanie Lea nemusia ani vytvárať účet.

V júli sa spoločnosť dostala pod paľbu kritiky po tom, ako bola obvinená z predaja informácií chránených autorskými právami na trénovanie modelov umelej inteligencie bez súhlasu. „Vyhľadávač Brave má právo zarábať peniaze a uvádzať podmienky služby na výstupe svojho vyhľadávača,“ uviedol vtedy v reakcii na obvinenia šéf vyhľadávania firmy Josep M. Pujol. „Obsah webstránky“ je vždy výňatkom, ktorý závisí od požiadavky používateľa, vždy s uvedením adresy URL obsahu. Ide o štandardnú a očakávanú funkciu všetkých vyhľadávačov.“ Spoločnosť zavádza Leo na počítačoch postupne v priebehu niekoľkých nasledujúcich dní. Tí, ktorí používajú prehliadač na svojich zariadeniach so systémami Android a iOS, však budú musieť v najbližších mesiacoch sledovať jeho vydanie na mobilných zariadeniach.

Zdroj