Čoraz viac Slovákov platí v obchodoch za nakúpený tovar mobilmi a tento trend neustále narastá.

Kým ešte pred troma rokmi tvorili úhrady prostredníctvom mobilných telefónov len 5% z celkového objemu platieb pri termináloch v predajniach, v súčasnej dobe je to už viac ako 20%. Ide až o štvornásobný nárast. Trend digitalizácie badať aj v celkovom počte nárastu virtuálnych platobných kariet. Tie ľudia využívajú čoraz viac, hoci vlastnia aj klasické debetné či kreditné karty.

Pohodlná platba smartfónom bez toho, aby bolo nutné vyťahovať z peňaženky plastovú platobnú kartu, je stále populárnejším spôsobom platenia pri pokladniach. Zatiaľ čo ešte v prvej polovici roku 2021 tvorili virtuálne platobné karty len nepatrné množstvo, oproti fyzickým platobným kartám, z celkového počtu vydaných platobných kariet, teraz už je situácia úplne iná.

V súčasnej dobe je pomer 17% virtuálnych a 83% fyzických platobných kariet. Samozrejme, množstvo ľudí vlastní popri virtuálnych kartách aj plastové, no omnoho viac v bežnom živote využívajú práve tie digitalizované a klasické karty majú jednoducho uložené v peňaženkách. NFC platby, teda bezkontaktné platby mobilom, prebiehajú veľmi jednoducho, pričom si stačí v obchode telefón odomknúť napríklad pomocou odtlačku prsta, priložiť ho k terminálu a platba je zrealizovaná.

Ako ukázali dáta, ešte pred troma rokmi tvorili platby mobilmi len 5% z celkového objemu úhrad pri termináloch v obchodoch, na konci minulého roku to už bolo 21%. Trend digitalizácie badať aj v prípade stále viac využívaných virtuálnych platobných kariet. Každopádne, počty virtuálnych kariet z roka na rok rastú, čo sa aj očakávalo.

Z dát vyplýva, že vydaných virtuálnych kariet medziročne pribudlo až o 143%. Virtuálna karta vložená do mobilnej peňaženky sa dá využívať rovnako ako plastová, no je ešte bezpečnejšia, keďže vďaka zabezpečenej aplikácii nemôže dôjsť k jej odcudzeniu. Virtuálnu kartu používateľom napríklad nikto nemôže ukradnúť s peňaženkou ako v prípade fyzickej karty.