Známy hacker Phineas Fisher nedávno zverejnil manifest, v ktorom vyzýva na hacknutie cieľov ako sú ťažobné spoločnosti v Južnej Amerike, izraelský dodávateľ spyvéru NSO Group alebo ropná spoločnosť Halliburton. Za odmenu sľubuje 100-tisíc dolárov, ktoré vyplatí v kryptomene bitcoin alebo monero. Peniazmi chce pomôcť hacktivistom, ktorí hackujú vo verejnom záujme.

Fisher vo svojom manifeste okrem výziev na boj proti nerovnosti a kapitalizmu píše, že „hackovanie za účelom získavania a uverejňovania takých dokumentov, ktoré sú vo verejnom záujme, je jedným z najlepších spôsobov ako môžu hackeri využiť svoje schopnosti v prospech spoločnosti.“ Odmena má týmto hackerom zaistiť finančné prostriedky na svoj život. Rôzne firmy ponúkajú podobné odmeny v tzv. bug bounty programoch. Cieľom týchto programov je, aby etickí hackeri našli chyby v ich softvéri, ktoré potom nahlásia, aby ich firma mohla opraviť a ponúkať tak bezpečnejšie služby. Fisherova ponuka je však výzvou na trestnú činnosť.

Bráni sa tým, že okrem kyberkriminality je to aj aktivizmus, ktorý je motivovaný túžbou po spoločenských zmenách a sám z neho nemá žiadny úžitok. Phineas Fisher je jedným z najvplyvnejších a najznámejších hacktivistov. Hlási sa k viacerým hackerským aktivitám, ako boli napríklad ukradnutie 40 gigabajtov dát od Gamma Group či preniknutie do serverov talianskej spoločnosti Hacking Team. Obe spoločnosti vyvíjali spyvéry pre policajné a spravodajské agentúry po celom svete.

Zdroj: Cybersec