V novembri 2007 bol operačný systém bol v tom čase začínajúcim projektom, ktorý neskôr prevzal Google.

V prvých dvoch rokoch pokračoval vývoj operačného systému Android a Google nadviazala partnerstvá s mnohými výrobcami OEM, aby nakoniec mohla dominovať na trhu so smartfónmi. Medzi prvými partnermi boli Motorola, Qualcomm a HTC. Áno, webová stránka OHA je stále aktívna aj napriek jej poslednej aktualizácii v roku 2011. „Vieme, že značná časť početných používateľov mobilných telefónov na svete ešte nevlastní alebo možno nikdy nebude vlastniť telefón so systémom Android“. Google sa vtedy k situácii postavil s veľkou pokorou. Android by mal zlepšiť, nie nahradiť mobilný prístup. Mnohým ľuďom sa môže Android nepáčiť. Nikto neočakával úspech smartfónov, ako sa nedávno zistilo z rôznych štúdií v prvých dňoch.

„Android je prvá skutočne otvorená a komplexná platforma pre mobilné zariadenia. Zahŕňa operačný systém, používateľské rozhranie a aplikácie: všetok softvér na prevádzku mobilného telefónu. Ale bez problémov, ktoré zastavujú mobilné inovácie. Systém sme vyvinuli v spolupráci s organizáciou Open Handset Alliance. Ktorá združuje viac ako 30 technologických a mobilných lídrov vrátane firiem ako je Motorola, Qualcomm, HTC a T-Mobile. Prostredníctvom hlbokých partnerstiev s poskytovateľmi služieb, výrobcami zariadení, vývojármi a ďalšími. Dúfame, že vytvorením štandardného, otvoreného mobilného operačného systému umožníme otvorený systém pre mobilný svet. Myslíme si, že výsledkom bude konečne lepšie a rýchlejšie tempo inovácií. Vďaka tomu budú mať zákazníci mobilných zariadení k dispozícii skvelé aplikácie a možnosti,“ uviedla firma Google.

Počet aktívnych smartfónov nedávno dosiahol tri miliardy. Podľa Googlu len za posledný rok pribudla viac ako 1 miliarda zariadení. Zatiaľ čo iPhone má viac ako 1 miliardu aktívnych používateľov. Generálny riaditeľ Apple Tim Cook uviedol, že spoločnosť má teraz na celom svete viac ako 1,8 miliardy aktívnych zariadení, čo je nový rekord. Počas správy za prvý fiškálny štvrťrok 2022. Počet aktívnych zariadení Apple sa zvýšil z 1,5 miliardy v januári 2020 na 1,65 miliardy v januári 2021. Zahŕňa zariadenia iPhone, iPod touch, iPad, Mac, Apple TV a Apple Watch. Cook nechcel poskytnúť podrobnosti o konkrétnych zariadeniach. Minulý rok však uviedol, že Apple má celosvetovo viac ako miliardu aktívnych iPhonov.

Zdroj