Obe firmy šíriace sa fámy popierajú, a tvrdia, že z európskeho trhu nechcú odísť.

Síce už majú zakázané propagovať svoje výrobky v Nemecku kvôli licenčnému sporu s firmou Nokia, ale to je už dlhšie trvajúci spor. V kombinácii so zmenšujúcim sa trhom so smartfónmi nie sú vyhliadky príliš jasné, aj keď tieto dve značky ponúkajú jedny z najlepších telefónov so systémom Android. Podľa viacerých správ to vyzerá tak, že oba subjekty vlastnené BBK Electronics teraz pripravujú svoj úplný odchod z väčšiny, ak nie zo všetkých európskych trhov. Oppo aj OnePlus tieto správy vo vyhláseniach pre tlač popierajú.

Čínske zdroje uvádzajú, že Oppo sa pripravuje na stiahnutie z Nemecka a Spojeného kráľovstva. Odvoláva sa pritom na ľudí oboznámených so záležitosťou, podľa ktorých je síce o tieto zariadenia v Európe záujem, ale návratnosť investícií nie je vysoká a firma v podstate funguje so stratou. V minulosti to pre Oppo dávalo zmysel, keďže pomalý prístup na európske trhy dával nádej na dlhodobé zisky. Zdá sa však, že rastúce obavy z makroekonomického vývoja, ako je inflácia, vojna na Ukrajine a zmenšujúci sa trh so smartfónmi, zmenili názor. Taktiež zdroje uvádzajú, že OnePlus opúšťa Európu. Podľa zvestí sa obe firmy začínajú sťahovať z Nemecka, Spojeného kráľovstva, Francúzska a Holandska.

Zatiaľ to vyzerá tak, že obe značky zostanú v Španielsku, Švajčiarsku, Taliansku a na niekoľkých ďalších európskych trhoch, ale to sa môže dlhodobo zmeniť. Vývoj by nebol úplne prekvapivý, ale nebol by dobrou správou pre konkurenciu a viedol by k menšiemu výberu pre spotrebiteľov. Ešte pred týmito správami obe firmy prehrali v Nemecku patentový spor s Nokiou, ktorý im zabránil propagovať svoje produkty v Nemecku. To je obzvlášť veľká rana, keďže Oppo si v Nemecku zriadila svoje európske ústredie.

V reakcii na tieto správy OnePlus vydal nasledujúce vyhlásenie: „Spoločnosť neodchádza z Európy a Spojeného kráľovstva a zachováva stabilné operácie na miestnych trhoch. Firma bude naďalej investovať v Európe a poskytovať inovatívnejšie produkty a riešenia pre svojich používateľov.“. Hovorca Oppo povedal: „Oppo a OnePlus sa zaviazali, že budú pôsobiť na všetkých existujúcich európskych trhoch. V roku 2023 sme mali skvelý štart s úspešným uvedením niekoľkých produktov v Európe a do konca roka máme pripravený rad nadchádzajúcich produktov.“

O ďalších značkách BBK Electronics sme zatiaľ nepočuli žiadne informácie. Zdá sa, že Vivo zatiaľ vôbec nie je súčasťou diskusie a len nedávno predstavila svoj najnovší vlajkový telefón Vivo X90 Pro. Zároveň by to nemuselo byť nevyhnutne na prekážku, keďže Oppo len pred niekoľkými mesiacmi uviedlo v Európe model Find N2 Flip a OnePlus nedávno sprístupnilo v regióne aj svoju vlajkovú loď OnePlus 11.

Zdroj