V roku 2023 dosiahli ročné dodávky displejov smartfónov 1,45 miliardy kusov.

To predstavuje medziročný nárast o 5% oproti roku 2022. Omdia očakáva, že rast bude pokračovať aj v roku 2024, pričom dodávky displejov smartfónov v prvej polovici roka 2024 by mali dosiahnuť 715 miliónov kusov, čo predstavuje medziročný nárast o 9%. Dokonca spoločnosť, ktorá sa zaoberá prieskumom trhu, uvádza, že OLED panely prekonávajú LCD.

Už niekoľko desaťročí dominuje technológia LCD nielen v segmente televízorov, ale aj v iných segmentoch trhu vrátane telefónov. Rok 2024 však znamená zlom, pretože OLED rýchlo prechádza zo špičkových smartfónov do strednej triedy. „Čínski výrobcovia displejov rozširujú dodávky vysokokvalitných displejov AMOLED pre čínske značky smartfónov za nižšie ceny, čím rýchlo nahrádzajú TFT LCD v smartfónoch strednej triedy,“ povedal Hiroshi Hayase, manažér výskumu displejov Omdia.

V rámci trhu dochádza k pozoruhodnému posunu. Dodávky OLED rastú, zatiaľ čo dodávky LCD klesajú, čo vedie k nárastu investícií do nových závodov na výrobu OLED, keďže Čína predbehla Kóreu. Omdia očakáva, že v treťom štvrťroku 2024 bude OLED predstavovať 56% dodávok displejov smartfónov, po ktorých bude nasledovať ďalší výrazný nárast vo štvrtom štvrťroku.

„Uvedenie iPhonu 16 na trh výrazne zvýši dodávky AMOLED vo 4. štvrťroku 2024 a očakáva sa, že AMOLED prekoná TFT LCD počas celého roka 2024. AMOLED bude od roku 2024 viesť trh s displejmi pre smartfóny,“ uzavrel Hayase.

Široké prijatie OLED je dobrou správou pre spotrebiteľov, pretože umožní mobilným platformám prijať štandardy HDR s lepšími farbami a jasom pre video, hry, fotografie a ďalšie. Ďalším krokom bude prijatie OLED výrobcami IT zariadení vrátane tabletov, notebookov a PC monitorov. V súčasnosti sme svedkami prvých krokov k tomuto prechodu.

Zdroj