Video ukazuje funkčnosť stierača Cybertruck a ukončuje diskusiu.

Odkedy bolo vozidlo  prvýkrát predstavené verejnosti, ľudia sa zaujímali, ako sa bude obrovské predné okno čistiť. Prvé prototypy mali obrovský stierač, neskoršie prototypy mali menší. Ešte pred niekoľkými týždňami sme ich dokonca videli bez akéhokoľvek stierača, hoci na okne bolo stále miesto, ktoré vyzeralo, že by sa naň dal umiestniť stierač. Počas všetkých týchto videí a fotografií sme nikdy nevideli, že by stierač skutočne fungoval. Nikomu sa nepodarilo zastihnúť vozidlo v daždi v slnečnej Kalifornii alebo Texase.

Teraz sme však konečne videli video stierača Cybertruck v akcii, ktoré dnes vzniklo vďaka videu z dronu nad Texaskou továrňou Tesla Gigafactory. Zdá sa, že nákladné vozidlo prechádza nejakým druhom aerodynamického testovania, zaparkované na otáčajúcej sa plošine pred simulátorom prúdenia vzduchu zostrojeným z prepravných kontajnerov. V rovnakej polohe bol spozorovaný aj včera, ale video nie je ani zďaleka také dobré. Nejde však o skutočný aerodynamický tunel, pretože nie je dostatočne veľký na to, aby v ňom mohlo byť nákladné vozidlo celé zaparkované. Takže by to veľmi nepomohlo pri analýze prúdenia vzduchu mimo vozidla, pretože nemáte prístup k rovnakému prístrojovému vybaveniu alebo kontrolovanému prostrediu ako v aerodynamickom tuneli.

Na svete nie je veľa automobilových veterných tunelov a sú veľmi drahé. Mohlo by to však pomôcť aspoň overiť funkčnosť stieračov pri rýchlosti, čo sa tu zrejme deje. Zamestnanec (ktorý poznamenáva, že bol spozorovaný v čase 13:23) stojí pred vozidlom s fľašou so sprejom a je vidieť, ako ho strieka na čelné sklo. Video má pôsobivé rozlíšenie… ale nie celkom dostatočné na to, aby bolo možné vidieť jednotlivé kvapky vody. Vyzerá to aj tak, že firma je pripravená nahrávať takéto testy, pričom statív stojí v hornej časti výjazdu z tunela. Hoci tieň statívu ukazuje, že môže, ale nemusí držať kameru. Na videu môžeme vidieť, že záber jediného obrovského stierača skutočne pokrýva väčšinu obrovského čelného skla nákladného vozidla, okrem rohu nad stranou spolujazdca.

Zaujímalo by nás, aký bude krútiaci moment pri ťažkom snehu/blatách na čelnom skle s takým dlhým stieračom. Pri takom veľkom čelnom skle by to malo stačiť, aby nikomu nezakrýval výhľad. Stále nevieme, či ide o konečnú podobu stierača – môže sa stať, že sa jeho dizajn kozmeticky zmení ešte pred uvedením vozidla na trh. A stále vyzerá podobne ako stierač, o ktorom generálny riaditeľ Tesly Elon Musk povedal, že nebude na finálnej verzii nákladného vozidla. Nevieme si však predstaviť, že by takto testovali stierač len niekoľko mesiacov pred predpokladaným začiatkom výroby, ak by to nebolo niečo blízke jeho finálnej podobe, takže to vyzerá, že stierač sa pravdepodobne objaví v podobnej inkarnácii na finálnom vozidle.

Cybertruck mal pôvodne prísť na trh koncom roka 2021, ale bol viackrát posunutý. Najnovšie Tesla tvrdí, že výroba sa začne v lete tohto roku, ale leto sa rýchlo blíži, takže si budeme musieť počkať a uvidíme.

Zdroj