Slovak Telekom sa v rámci skupiny Deutsche Telekom aktívne podieľa na rozvoji sietí LTE-Advanced Pro a na vývoji sietí 5G. V tejto súvislosti v januári otestoval revolučnú technológiu Massive MIMO (mMIMO) pre 4G, ktorá zároveň predstavuje jeden zo základných stavebných kameňov sietí piatej generácie.

Massive MIMO násobí kapacitné zdroje pre všetkých používateľov súčasne prihlásených na jednu bunku mobilného vysielača. Tí vďaka tomu budú môcť v porovnaní so súčasnou technológiou dosahovať vyššie rýchlosti prenosu dát. Pilot, ktorý prebiehal v spolupráci so spoločnosťou Ericsson, bol prvým testom technológie na Slovensku a jedným z prvých testov technológie v Európe vôbec.

Technológia mMIMO zlepšuje dátovú priepustnosť, a teda aj používateľskú skúsenosť zákazníkov mobilných dátových služieb. Anténa základňovej stanice dokáže vďaka vyššiemu množstvu menších anténnych prvkov vytvoriť viac užších zväzkov, ktoré zamerá na konkrétneho používateľa. Umožňuje to zvýšiť využiteľnosť prenosových pásiem – pásma, ktoré sú v súčasnej sieti zdieľané, sa tak budú môcť použiť v rovnakej lokalite viacnásobne.

Pilotná prevádzka prebiehala v bratislavskej Dúbravke na troch základňových staniciach. V ideálnom prípade môže riešenie mMIMO navýšiť kapacitu bunky vysielača približne päťnásobne, v praxi ide o zhruba trojnásobok. Pri teste, ktorý prebiehal len na 10 MHz časti dostupného pásma, boli namerané rýchlosti vyše 100 Mbps na jednu bunku, čo je viac ako dvojnásobok pri aktuálne využívanej technológii. Pri využití plnej 20 MHz šírky pásma by však rýchlosti v praxi presiahli 200 Mbps.