Ako možno charakterizovať novo predstavený tablet od Nokie? Všetko, čo by ste očakávali od telefónu Nokia, ale v podobe tabletu.

Prečo predstaviť sériu tabletov práve teraz? Nuž, vzhľadom na súčasnú situáciu tabletov vlani prvýkrát od roku 2014 vzrástli. A práve táto nová situácia formovala akčný plán pre tablet Nokia T20. Musí mať dlhú výdrž batérie a rýchle nabíjanie, aby zvládol celodennú prácu/štúdium z domu, musí zvládnuť videohovory, musí ponúknuť Kids Space a rodičovskú kontrolu pre najmenších a (v neposlednom rade) musí byť bezpečný a mať dlhú životnosť. K prvému bodu: tablet poháňa batéria s kapacitou 8200 mAh, ktorá je v danej cenovej kategórii najväčšia. Podľa oficiálnych čísel by mal T20 vydržať približne 15 hodín používania. To znamená, že zvládne celý pracovný/školský deň a ešte mu zostane šťava na hranie. Ak celý deň realizujete rozhovory: tablet vydrží približne 7 hodín nepretržitého chatovania. Na zábavu cez víkend zvládne 10 hodín filmov. Nabíjanie prebieha cez USB-C s 15W adaptérom. Upozorňujeme, že v maloobchodnom balení sa bude dodávať len 10W nabíjačka. Aký paradox.

Tablet beží na systéme Android 11, na čipsete Unisoc Tiger T610 (12 nm) s dvoma jadrami Cortex-A75 na frekvencii 1,8 GHz a šiestimi jadrami A55 tiež na frekvencii 1,8 GHz. Nie je to síce žiadna beštia, ale čipset je energeticky úsporný, a na to sme sa tu zamerali. Môžete si ho zaobstarať s 3GB alebo 4GB RAM a 3 GB alebo 64GB úložiskom, plus ľubovoľne veľkou pamäťou v podobe karty microSD. T20 nesie rovnaký prísľub podpory ako Nokia radu G. To znamená 2 roky aktualizácií operačného systému a 3 roky mesačných bezpečnostných záplat. Oproti Apple je to síce veľmi krátka podpora, ale svet Androidu je, žiaľ, v tomto oveľa horší (najmä čo sa týka aktualizácií). Tablet je súčasťou odporúčaného systému Android Enterprise a spoločnosť HMD ním rozširuje svoj biznis pri predaji firmám o nástroje na nasadenie flotily tabletov, ich vzdialenú správu a bezpečné dátové pripojenie aj v roamingu vo viac ako 180 krajinách.

Tablet je vybavený stereo reproduktormi, dvoma mikrofónmi a 3,5 mm konektorom na slúchadlá. Na prednej strane je 5 MPx fotoaparát na videohovory a na zadnej strane 8 MPx fotoaparát. Predná kamera bola optimalizovaná na videohovory a dokáže odomykať tvárou. Spoločnosť HMD Global pripravila niekoľko kusov príslušenstva navrhnutých s ohľadom na tablet. Prvými dvoma sú odolné puzdro a odolné puzdro s flipovým krytom a zabudovaným stojanom. Vďaka nim bude tablet v bezpečí, keď sa bude na cestách alebo v rukách mladých ľudí potĺkať. Druhé z nich možno tiež rýchlo nastaviť na videohovor alebo sledovanie filmu. K dispozícii sú aj slúchadlá Nokia Micro Earbuds Pro, ktoré sú navrhnuté tak, aby rovnako dobre padli do veľkých aj malých uší, s potlačením hluku počas hovoru. K dispozícii sú dve verzie tabletu T20: iba Wi-Fi a 4G. Záleží na tom, či chcete tablet na používanie doma, alebo niečo, čo potrebuje na prácu na cestách. K dispozícii je aj podpora Wi-Fi 5 (ac) a Bluetooth 5.0. Cena Nokie T20 (Wi-Fi) sa začína na 200 eurách za model s kapacitou 3/32GB, cena modelu 4G LTE sa začína na 240 eurách.

Zdroj