Spoločnosť HMD Global, výrobca telefónov Nokia, predstavila na veľtrhu MWC v španielskej Barcelone smartfón Nokia 9 PureView, svetovo prvý telefón s piatimi hlavnými fotoaparátmi s optikou Zeiss.

Predstavený smartfón posúva fotografické schopnosti telefónov na novú úroveň a prináša pokročilé funkcie do rúk nadšencov fotografovania. Každý zachytený snímok je v HDR a podieľa sa na ňom všetkých päť snímačov naraz. Tie spájajú získané dáta do jednej 12 MPx fotografie s dynamickým rozsahom a hĺbkou ostrosti. Ide pritom o prvý telefón na svete s piatimi hlavnými fotoaparátmi. Dva zachytávajú snímku vo farbe, tri sú monochromatické pre lepšie zaznamenanie ostrosti a detailov.

Spoločne dokážu zachytiť 10× viac svetla, ako jeden farebný fotoaparát. Každá snímka zachytená päticou fotoaparátov obsahuje minimálne 60 MPx dát. O spracovanie sa stará výpočtový systém procesora Qualcomm Snapdragon, ktorý priraďuje úlohy medzi ISP, DSP, GPU a CPU. Vďaka ko-procesu, ktorý individuálne upravuje expozíciu a vyváženie bielej naprieč rôznymi scénami, sa tak ponúka nahliadnutie do budúcnosti profesionálnej mobilnej fotografie všetkým nadšencom.

Juho Sarvikas, CEO spoločnosti povedal: „Smartfóny Nokia boli vždy priekopníkmi v oblasti inovácie fotografovania. S ohľadom na tento fakt sme sa rozhodli urobiť významný krok vpred a predstavili sme telefón s najpokročilejším fotoaparátom – Nokia 9 PureView. Tento telefón je prvým na svete, ktorý dokáže využiť všetkých päť fotoaparátov naraz a vytvorí fotografiu s toľkými dátami, že možnosti post processingu sú takmer neobmedzené. Navyše používatelia nájdu aplikácie Adobe Photoshop Lightroom a Google Photos priamo v zariadení a môžu tak objavovať každý zachytený detail.“

Vďaka piatim snímačom môže smartfón využiť pri každej expozícii 12,4 úrovní HDR a ponúknuť tak extrémny dynamický rozsah. Všetky dáta sa potom s využitím pokročilého mapovania hĺbky scény spoja do fotografie. Každá 12 MPx JPG fotografia sa vďaka tomu vyznačuje detailmi v oblastiach slnečného svetla, tak aj v tmavých, tienistých častiach. Mapovanie hĺbky scény umožňuje dokonca vytvoriť úžasný bokeh a zmeniť bod ostrosti v Google Photos aj dodatočne u výslednej fotografie. Možné je preostrenie, rozmazanie, saturácia naprieč všetkými scénami aj po zachytení fotografie.

Smartfón bol navrhnutý pre uspokojenie potrieb fotografických nadšencov, preto ponúka možnosť robiť fotografie v nekomprimovanom formáte RAW/DNG a následne ich vďaka partnerstvu s Adobe Lightroom upravovať priamo v telefóne. Hovorí sa, že 50% kúzla fotografie dnes spočíva v postprodukcii. Nokia 9 PureView tak umožní používateľovi na tomto poli skutočne zažiariť. Požívateľské prostredie fotoaparátu Pro Camera sa dočkalo aktualizácie čo je tiež výhoda pre fotografov.

Snímky možno zachytávať s 10-sekundovou expozíciou a expozičné hodnoty možno zvýšiť o tri kroky, čo používateľovi dopraje kontrolu nad snímkou ako nikdy predtým. Nokia 9 PureView je vybavená pokročilými technológiami nielen v oblasti fotoaparátu. V telefóne je procesor Qualcomm Snapdragon 845. O zobrazenie sa potom stará 5,99“ 2K pOLED displej s technológiou Pure Display spolu s podporou HDR10. Čítačka odtlačkov prstov je pod displejom a ďalším zabezpečujúcim prvkom je pokročilá biometrická funkcia odomykania tvárou. Nechýba ani bezdrôtové Qi nabíjanie.

Smartfón prichádza s čistým Android 9 Pie a zaraďuje sa tak do rodiny Android One čo znamená, že má zabezpečené aktualizácie po dobu troch rokov a hlavné aktualizácie systému počas dvoch rokov. Android 9 Pie ponúka taktiež podporu AI. Pre úplnosť dodávame, že Nokia 9 PureView bude na slovenskom trhu dostupná v druhej polovici marca v tmavomodrej verzii. Cena zatiaľ nie je známa.