Jednu z najväčších talianskych bánk, Monte dei Paschi, pred niekoľkými dňami zasiahol kybernetický útok. Hackeri získali prístup do e-mailových schránok zamestnancov, z ktorých posielali klientom e-maily.

Podľa oficiálneho oznámenia, ktoré banka rozoslala svojim klientom malo k útoku dôjsť v pondelok 30. marca. Podvodníci v tom čase odosielali z napadnutých účtov správy s hlasovými prílohami. V upozornení sa však neuvádzalo, či došlo k narušeniu dôvernosti údajov banky. Zatiaľ nie je jasné ani to, či zákazníci utrpeli nejaké straty alebo či si útočníci vyžiadali od nich nejaké údaje. Banka totiž odmietla útok akokoľvek komentovať a neposkytla žiadne technické podrobnosti o incidente. Niektoré banky už pred časom varovali, že počas koronakrízy sa podvodníci vydávajú nielen za ich zamestnancov, ale aj ako predstavitelia vlád či zdravotníckych zariadení. Ich cieľom je dostať sa k prihlasovacím a osobným údajom klientov.

Upozornenie pred podvodnými e-mailami vydala aj talianska polícia. Monte dei Paschi však nebola jediným bankovým terčom hackerov. Účet Bank Security na Twitteri nedávno informoval, že na hackerskom fóre sa objavila ponuka na predaj prístupu do siete jednej zo štyroch najväčších rusko-ukrajinských bánk Europrombank. Ponuka visí na fóre už od 1. februára a predajca za prístup k serverom banky požaduje 1,5 BTC.

Zdroj: Cybersec